Węgiel koksowy, nazywany też metalurgicznym, został po raz kolejny uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej (Critical Raw Materials for the EU). To oznacza jego strategiczne znaczenie gospodarcze i wiąże się z wysokim ryzykiem dostaw dla przemysłu europejskiego. To też pokazuje, jak ważnym ogniwem w unijnej gospodarce jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
Przeglądu wykazu surowców krytycznych Komisja dokonuje co trzy lata. Lista tych surowców się wydłuża. O ile w 2011 r. było ich 14, w 2014 r. – 20, to w 2017 r. już 27, a obecnie – 30. Przy czym cztery surowce – boksyt, lit, tytan i stront dodano po raz pierwszy, a z listy zniknął hel – ze względu na spadek jego znaczenia gospodarczego.
Koks nie ma alternatywy
Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie węgla koksowego to szansa na rozwój firmy, rozszerzanie jej działalności, dodatkowe miejsca pracy. W tym sensie to zawsze jest świetna wiadomość dla całego regionu i jego mieszkańców. Polska i Czechy produkują łącznie 14 mln t węgla koksowego. Kolejne 40 mln t UE co roku jednak sprowadza m.in. z Australii, USA, Rosji czy Mozambiku. Węgiel koksowy to niezbędny składnik w produkcji stali – kluczowego komponentu dla rozwoju innowacyjnej gospodarki, nowoczesnej infrastruktury, cywilizacji. Trudno sobie wyobrazić świat bez stali. Nie ma wieży Eiffla, okrętów, statków, samochodów, całej techniki, z której korzystamy.
Warto wiedzieć, że obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. Są oczywiście technologie w fazie eksperymentalnej, które pozwalają produkować stal bez koksu, ale są one bardzo drogie. Można też uzyskiwać ją ze złomu w piecach elektrycznych, ale ilość złomu jest ograniczona. Dodatkowo ta technologia jest bardzo energochłonna.
Niezbędny surowiec
Węgiel koksowy wydobywany w kopalniach JSW wykorzystywany jest w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, we Włoszech i w Indiach.
Jednym ze skutków transformacji światowej gospodarki w stronę nowoczesnego przemysłu niskoemisyjnego jest wzrastający popyt na przyjazne środowisku naturalnemu produkty, np. samochody elektryczne czy elektrownie wiatrowe. Tym samym w oczywisty sposób wzrasta zapotrzebowanie na stal. Węgiel koksowy jest niezbędnym surowcem dla produkcji stali, a bez niego przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu byłoby niemożliwe.
Komisarz Thierry Breton podkreśla, że Komisja Europejska uznaje zasadniczą rolę, jaką węgiel koksowy odgrywa w procesie transformacji przemysłu stalowego w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Duża zależność Unii
– Produkty uboczne węgla koksowego odgrywają również ważną rolę w produkcji elektrod baterii, włókien węglowych, wodoru i wielu innych chemikaliów. Komisja zdaje sobie sprawę z dużej zależności UE od przywozu tego krytycznego surowca. W nadchodzących latach światowy popyt na surowce krytyczne będzie nadal rosnąć. UE powinna więc zmobilizować swój wewnętrzny potencjał zarówno w odniesieniu do surowców pierwotnych, jak i wtórnych.
Dodał, że w planie działania zachęcono państwa członkowskie do identyfikowania projektów z zakresu wydobywania i przetwarzania surowców krytycznych, potrzeb inwestycyjnych w tym zakresie i związanych z nimi możliwości finansowania w UE, przy priorytetowym traktowaniu regionów górniczych.
JSW dostarcza tego niezbędnego surowca, konsekwentnie wprowadzając innowacyjne i proekologiczne technologie. Wciąż szuka ekonomicznie opłacalnych metod pozyskiwania i przetwarzania nie tylko podstawowego surowca, ale także wszelkich produktów ubocznych powstających w procesie jego przetwarzania, kładąc nacisk na poszanowanie środowiska naturalnego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co z koncesją dla Nowej Rudy ?, tutaj też jest węgiel koksujący - metarulgiczny - strategiczny bardzej kaloryczny niż JSW i czekamy już 8 lat na pracę w naszym miasteczku .
UE to ciekawy twór. Uznaje surowiec za krytyczny a utrudnia opłacalność jego produkcji.
Przecież to było miesiące temu! Niezły czas reakcji :)