Do końca sierpnia minister klimatu i środowiska ma czas, by zaakceptować efekt realizacji programu badawczego, dotyczącego potencjału energetycznego i surowcowego wód leczniczych i termalnych w wybranych rejonach kraju. Program ten realizował Państwowy Instytut Geologicznym - państwowy Instytut badawczy w okresie od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r.
Trzy lata temu, w sierpniu 2018 r., zawarta została umowa pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB, pełniącym państwową służbę geologiczną, a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z pięciu zadań objętych tą umową było to zatytułowane „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych i ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Zgodnie z warunkami umowy oraz jej późniejszymi aneksami, termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia, rozumianego jako całość złożona z pięciu zadań, przypadał 1 kwietnia 2021 r. a termin osiągnięcia efektów rzeczowych - 1 września 2021 r.
Zgodnie z założeniami przedstawionymi w „Planie prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2017 roku i latach następnych” efekt rzeczowy realizacji omawianego zadania stanowi raport końcowy i prospekty informacyjne zawierające wstępne studium techniczno-ekonomiczne wykorzystania wód termalnych przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego, planujących wykorzystanie potencjału geotermalnego do celów ciepłowniczych. Po akceptacji efektu rzeczowego Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy zamierza udostępnić jedenastu samorządom prospekty przygotowane dla poszczególnych gmin.
Raport końcowy zawiera pełną charakterystykę energetyczną i surowcową wód termalnych występujących na obszarze Niżu Polskiego w zbiornikach dolnokredowym i dolnojurajskim. Można w nim znaleźć także wskazanie geośrodowiskowych i ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania.
Bardziej konkretne znaczenie może mieć jedenaście prospektów zawierających wstępne studium techniczno-ekonomiczne wykorzystania wód termalnych w poszczególnych gminach. Prospekty te zostaną udostępnione samorządom w celu rozważenia możliwości wykorzystania potencjału geotermalnego do celów ciepłowniczych.
- Prospekty zawierające wstępne studium techniczno-ekonomiczne wykorzystania wód termalnych przygotowano dla jedenastu gmin, to jest Lesznowola, Oborniki, Piaseczno, Police, Września, Zgierz, Kutno, Mogilno, Murowana Goślina, Strzelno i Ślesin. Z informacji posiadanych przez Departament Geologii i Koncesji Geologicznych wynika, że żadna z tych gmin nie korzysta jeszcze z wód termalnych w celach ciepłowniczych i rekreacyjnych. Należy jednak wskazać, że rozwój wykorzystania geotermii w danej lokalizacji wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych oraz wiąże się z ryzykiem geologicznym - informuje Wydział komunikacji medialnej w Departamencie edukacji i komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie.
Całość efektu rzeczowego zostanie przekazana do Narodowego Archiwum Geologicznego w Warszawie celem udostępnienia wyników geologom projektującym wiercenia geotermalne na obszarze Niżu Polskiego, jak i innym odbiorcom zainteresowanym zagadnieniami związanymi z geotermią.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.