W kolejnych dniach kurs EUR/PLN może ponownie testować poziom 4,60 - powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas Wojciech Stępień. Jego zdaniem, rentowności obligacji 10-letnich wciąż mają przestrzeń, żeby wzrosnąć do 1,9 proc.
- Na przebieg notowań podczas dzisiejszej sesji wpływ mają dwa główne tematy., dotyczące tego, co dzieje się w rządzie nieco szkodziły złotemu na początku sesji, z kolei nieco lepsze od oczekiwań informacje dotyczące inflacji w Stanach przełożyły się na odbicie złotego w okolice 4,58/EUR. Myślę, że w kolejnych dniach będziemy dalej testować poziom 4,60/EUR i właśnie spodziewam się ruchów w tym kierunku. Niepewność polityczna w kraju może w bardzo krótkim terminie szkodzić złotemu - powiedział Stępień.
- Wzrosty powyżej poziomu 4,60 są możliwe, ale nie wydaje mi się, żeby kurs mógł wzrosnąć bardzo wysoko. Raczej pozostanie blisko górnego ograniczenia przedziału 4,56-4,60 do końca tygodnia - dodał.
W środę zastępca rzecznika ugrupowania Jan Strzeżek poinformował, że decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę, a parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne.
Decyzja zapadła po tym, jak we wtorek premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie lidera Porozumienia Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Po odwołaniu Gowina dymisję złożyli wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii: Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak. Podobną decyzję podjęli wiceszef MEiN Wojciech Murdzek oraz wiceszef MON Marcin Ociepa.
Departament Pracy USA podał w komunikacie, że ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lipcu wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5,4 proc. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +5,3 proc. rdr.
RYNEK DŁUGU
Odbicie rentowności na rynkach bazowych minimalnie przyhamowało po danych o inflacji. Uważam jednak, że rynek nie będzie się długo koncentrował na tym odczycie. () W kontekście polskich obligacji 10-letnich wydaje mi się, że wciąż istnieje przestrzeń do krótkoterminowego ruchu w górę w okolicę 1,9 proc. - powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas.
W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szacunek PKB Polski za II kw. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacują, że w II kw. polska gospodarka wzrosła o 11 proc. w ujęciu rdr.
Piątkowe dane nie powinny mieć dużego znaczenia, raczej potwierdzą mocne ożywienie w II kw. i nic nie zapowiada, żeby miały być słabe - powiedział Wojciech Stępień.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.