Rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska kompleksowo regulującego kwestie związane z funkcjonowaniem systemu elektroenergetycznego - informuje resort.
- Prace nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego realizowane są zgodnie z założonym harmonogramem przedstawionym podczas spotkania informacyjnego dot. II etapu Reformy Rynku Bilansującego, które zostało zorganizowane w formule wideokonferencji w dniu 9 marca 2021 r. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przy udziale Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Projekt dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji - czytamy w komunikacie.
Zdaniem resortu, kluczowym zagadnieniem projektu rozporządzenia są zasady funkcjonowania Rynku Bilansującego energii elektrycznej. Projekt rozporządzenia dostosowuje Rynek Bilansujący do założeń określonych w ramach zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z decyzji Komisji Europejskiej SA.46100 (2017/N) – Poland – Planned Polish capacity mechanism oraz z Planu wdrażania reform rynku energii elektrycznej opracowanego zgodnie z art. 20 rozporządzenia 2019/943, który uwzględnia wskazane powyżej regulacje europejskie.
Projekt rozporządzenia jest II etapem reformy Rynku Bilansującego, zapoczątkowanej przez rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego
Poza kwestiami związanymi z funkcjonowaniem rynku bilansującego rozporządzenie wprowadza nowe podejście w zakresie określenia wymagań technicznych dla nowych przyłączanych do sieci urządzeń, instalacji i sieci oraz tych już istniejących w zakresie utrzymania dotąd obowiązujących wymagań.
Zmieniają się także przepisy dotyczące procedur awaryjnych i automatyki zabezpieczeniowej w celu zapewnienia pełnego stosowania przepisów unijnych regulujących te zagadnienia, tzn. przede wszystkim z rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/2196 z dnia 24 listopada 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych. Ponadto projekt wprowadza do prawa krajowego niektóre pojęcia i instytucje z rozporządzenia Komisji (UE) 2017/1485 z dnia 2 sierpnia 2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej
Jest to pierwsza od lat kompleksowa regulacja kwestii systemowych, które pozostawały niezmienione od 4 maja 2007 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.