W przyszłym tygodniu EUR/PLN wróci do trendu wzrostowego i będzie ponownie testować poziom 4,60 - wskazali ekonomiści. Według nich, należy się także spodziewać wzrostów rentowności na długim końcu krzywej.
- W przyszłym tygodniu oczekujemy powrotu EUR/PLN do trendu wzrostowego i ponownego testu 4,60 - wskazano w raporcie Santander Bank Polska.
W raporcie wskazano, że EUR/PLN od początku miesiąca spadł o ok. 1 proc. do 4,554 co stanowiło odreagowanie po nieudanej dwukrotnie próbie przebicia 4,60 pod koniec lipca i wpisywało się w globalne pozytywne nastawienie dla walut rynków wschodzących.
Jak ocenili analitycy, obecnie więcej przemawia jednak za ponownym wzrostem kursu EUR/PLN.
Kurs nie przebił jednak ani 100-dniowej (4,546) ani 200-dniowej (4,529) średniej ruchomej, co jest symptomem słabości trendu spadkowego. Ponadto, czynniki zarówno lokalne (konflikt z UE, grożący przynajmniej opóźnieniem uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy; gołębi NBP) jak i globalne (zaplanowana na 26-28 sierpnia konferencja w Jackson Hole, na której mogą pojawić się przesłanki do dyskusji o zacieśnianiu polityki pieniężnej w USA) powodują, że umocnienie złotego w krótkim terminie wydaje nam się niezbyt prawdopodobne - napisali.
O godz. 14.30 Departament Pracy USA opublikował dane o liczbie miejsc pracy w sektorach poza rolniczych.
Liczba miejsc pracy wzrosła w lipcu o 943 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 870 tys. i wobec wzrostu o 938 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z +850 tys. - podał amerykański Departament Pracy.
Jak wskazał główny analityk finansowy DM BOŚ Marek Rogalski, dane lepsze od oczekiwań sprzyjają spekulacjom nt. zacieśniania polityki monetarnej w USA.
W efekcie mamy dwa miesiące z rzędu z figurami bliskimi 1 mln, co dla takich osób jak Christopher Waller z FED byłoby wystarczającą argumentacją za tym, aby we wrześniu zadecydować o tzw. taperingu, czyli ograniczeniu skupu aktywów. Dane dają zatem perspektywę coraz bardziej ożywionej dyskusji wokół timingu dla tej decyzji. Zwiększają też znaczenie zaplanowanego na ostatnią dekadę sierpnia sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, oraz znaczenie wypowiedzi członków FED mających w tym roku prawo głosu w FOMC - napisał Rogalski.
W piątek EUR/PLN pozostawała przez większość dnia w trendzie wzrostowym, który nasilił się ok. 16.00. EUR/PLN po 16.45 tracił 0,6 proc. do 5,569.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.