Śmiało można stwierdzić, że z racji nazwy przez lata była swego rodzaju wizytówką stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Fedrowała przez ponad 100 lat, dając zatrudnienie kolejnym pokoleniom górników. Niestety przyszedł ten dzień, kiedy trzeba było „zgasić światło”.
Kopalnia Sosnowiec ostatnią tonę węgla wydobyła 31 grudnia 1997 r. Kolejne lata przyniosły likwidację kopalnianej infrastruktury. Niektóre z budynków pozostały. Ząb czasu wgryzał się w nie i sprawiał, że miejsce, które przez lata tętniło życiem, zaczęło straszyć. Los się jednak odmienił i w 2010 r. pokopalniane zabudowania dostały szansę na drugie życie. Wyburzono wówczas budynki administracyjne. Po zakładzie zostały jedynie wieża szybu Anna oraz elementy nadszybia, którego szkielet został wykorzystany na potrzeby centrum wspinaczkowego, które postanowili stworzyć w tym miejscu Wojciech Banasik i jego syn Piotr. Warto wspomnieć, że Wojciech Banasik był głównym energetykiem w kopalni.
Centrum Poziom 450 ruszyło w grudniu 2012 r. Tym samym w dawnej kopalni pojawiły się nowe ściany. Te jednak nie sypią węglem, ale dają mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń w czasie wspinaczki. Nazwa Centrum nawiązuje do poziomu 450 KWK Sosnowiec, który został oddany do eksploatacji w 1977 r.
Kopalnia powstała w 1876 r. Wówczas nazywała się Fanny. Ta nazwa obowiązywała do 1945 r. Wówczas szyld zmieniono na Sosnowiec. Przez krótki okres fedrowała jednak pod nazwą Stalin. Było to w latach 1949-1956. Najlepszy w historii kopalni był rok 1973. Wówczas wydobyto rekordowe
2 637 000 t węgla. W sumie przez 121 lat istnienia wydobycie wyniosło ok. 124 mln t. Ta ostatnia wyjechała 31 grudnia 1997 r.
Po kopalni poza Poziomem 450 pozostały także inne zabudowania. Dawna zakładowa elektrownia znajdująca się po drugiej stronie ulicy była przebudowywana na hotel. Niestety inwestycja od kilku lat jest wstrzymana. Natomiast była górnicza przychodnia została przekształcona w kompleks hotelowo-gastronomiczny. Na pokopalnianych terenach powstały także hale produkcyjne. Najbardziej górniczym akcentem pozostała jednak wieża szybu Anna oraz wagonik, który stoi przed wjazdem do Poziomu 450 i przypomina o historii tego miejsca.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.