Po ostatniej zniżce kurs EUR/PLN może wrócić w okolice 4,60, gdyż nie widać potencjału do większego umocnienia złotego - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Dodał, że rentowności krajowych SPW mogą w kierować się w górę.
Na pewno wydarzeniem dnia jest inflacja w Polsce. Patrząc na reakcję rynku, można powiedzieć, że inwestorzy dają NBP szansę +nawrócenia się+. Złoty umacnia się przy jednoczesnym wzroście oczekiwań na podwyżki stóp procentowych - powiedział Przemysław Kwiecień.
W piątek o godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 5,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w lipcu wzrosły rdr o 4,7 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.
Po odczycie czerwcowym oczekiwania ekonomistów wobec danych za lipiec były mocno rozstrzelone. Widać, że jednak w lipcu presja cenowa była duża, nie ma więc żartów. Rynki wschodzące regionu już podnoszą stopy procentowe i może to się dla nas źle skończyć, jak będziemy udawać, że problemu nie ma - powiedział Kwiecień.
Ekonomista przytoczył sytuację rynku tureckiego.
Przez wiele lat Turcja była ulubieńcem inwestorów. W pewnym momencie granica została jednak przekroczona i później nie było już drogi powrotu. Nie pomogły nawet mocne podwyżki stóp - wskazał.
Polska może być w podobnej sytuacji. Nie możemy pozwolić sobie na to, co robi Fed, czyli udawanie, że inflacji nie ma. Gdy inwestorzy zniechęcą się do naszego rynku, zobaczymy osłabienie złotego i mocne wzrosty rentowności - dodał.
Ekonomista zwrócił uwagę na trwające umocnienie złotego.
Złoty nie tyle zyskuje po inflacji, co po prostu zachowuje się tak, jak inne waluty rynków wschodzących, po ostatnim posiedzeniu Fed - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.