W tym roku mija 40 lat od pacyfikacji kopalni Wujek. Dlatego dokładnie 16 grudnia ma zostać otwarte po rozbudowie Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W związku z rokiem jubileuszowym remonty i prace konserwacyjne objęły też Krzyż-Pomnik poświęcony dziewięciu górnikom z Wujka, którzy stracili życie w czasie pacyfikacji kopalni.
22 czerwca z monumentu został ściągnięty drewniany krzyż. Przez 30 lat wisiał on w ramionach Krzyża-Pomnika.
– Trafił do firmy Efekt, która specjalizuje się w renowacjach obiektów i budynków. Eksperci zajmują się uzupełnieniem ubytków. Ponadto usunięta zostanie warstwa brudu, która nagromadziła się przez lata. Przywrócony także zostanie naturalny kolor krzyża. Na sam koniec zostanie on pokryty odpowiednimi specyfikami, aby był zabezpieczony na kolejne lata – wyjaśnił dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa.
Krzyż upamiętniający tragedię górników został postawiony 17 grudnia 1981 r. za murem kopalni, w wyłomie powstałym po wdarciu się czołgu na teren zakładu. Powieszono na nim 7 lamp górniczych. Ten pierwszy krzyż „nieznani sprawcy” połamali i zbezcześcili w nocy z 27 na 28 stycznia 1982 r. W obawie przed rozruchami komisarz wojskowy kopalni polecił postawić nowy. Odtąd krzyż przy kopalni Wujek stał się miejscem symbolicznym upamiętniającym ofiary stanu wojennego, w tym szczególnie poległych górników. W rocznicę tragedii zbierali się pod nim ludzie pragnący uczcić pamięć ofiar.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.