„Sprawiedliwa, ekologiczna i dostatnia przyszłość” – to obietnica Komisji Europejskiej w związku z prezentacją pakietu Fit for 55, który ma doprowadzić do realizacji ambitnych celów klimatycznych. Pytanie - ile będą kosztować te ambicje i kto za to zapłaci? Temu tematowi poświęcamy nowy numer „Górniczej”, który będzie dostępny w czwartek, 22 lipca. Ponadto skupiamy się na zmianach w tzw. ustawie górniczej. Projekt wydłuża możliwość przekazywania do SRK kopalń przeznaczonych do likwidacji oraz przedłuża regulacje dotyczące osłon dla górników.
Przedstawiamy także informacje prosto z kopalń. Red. Kajetan Berezowski sprawdził, jak z eksploatacją ścian 613 i 617 dają sobie radę górnicy z kopalni Bolesław Śmiały. Szykowana do eksploatacji jest także ściana 614.
- Rozruch ściany 614 planowany jest w sierpniu. Będzie miała bardzo zbliżone parametry techniczne do poprzedniej. Nauczeni doświadczeniem mamy zamiar osiągać również wyniki na poziomie ponad 100 m. Najlepszym lekarstwem na trudne warunki jest postęp, a gwarancją dobrych wyników dobrze uzbrojona ściana oraz jej płynny rozruch – przyznaje kierownik robót górniczych ds. wydobycia w łaziskiej kopalni Miron Płaczek.
Przedstawiamy także wstępne wyniki za I półrocze Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz przyglądamy się raportowi produkcyjnemu Jastrzębskiej Spółki Węglowej za II kwartał.
Zachęcamy także do lektury wywiadów. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się z nami wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek, który red. Jackowi Madeji powiedział nam m.in. o tym, jak może wyglądać wsparcie dla firm zaplecza górniczego. Przypominamy, że w sektorze tym może pracować nawet kilkaset tysięcy osób. Są to firmy o różnym profilu działalności, które w zasadzie działają na terenie całej Polski.
Prezydent Jaworzna Paweł Silbert zwraca natomiast uwagę na znaczenia budowy fabryki samochodów elektrycznych w mieście, którego jest gospodarzem.
- Przede wszystkim planowana fabryka stanie się impulsem inicjującym nowy rozdział w przemysłowej historii Jaworzna. Naszą prawdziwą ambicją jest stworzenie dużego parku przemysłowo-technologicznego, gdzie swe miejsce znajdą także kooperanci, podwykonawcy i usługodawcy dla zakładu produkującego polskie samochody elektryczne – wyjaśnia samorządowiec w rozmowie z „Górniczą”.
Przypominamy także o pojeździe zwanym monobike, który ma ułatwić poruszanie się górnikom w wyrobiskach. Przyglądamy się także, jak w Polskiej Grupie Górniczej zmienił się system szkoleń. Natomiast red. Aldona Minorczyk-Cichy postara się odpowiedzieć na istotne pytanie dla polskiej energetyki, czyli kto wybuduje nam atomówkę?
Sprawdzamy, jak wyglądają prace przy Krzyżu-Pomniku znajdującym się przy kopalni Wujek. Warto przypomnieć, że w grudniu br. miną cztery dekady od brutalnej pacyfikacji zakładu. Z tej okazji otwarta zostanie nowa siedziba Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
W dziale Po Szychcie prezentujemy Adriana Jureckiego z kopalni Bolesław Śmiały, którego pasją są wyścigi z przeszkodami.
- Do biegania trzeba mieć kondycję i silne nogi, a do biegów z przeszkodami także siłę w rękach. Poza tym zdarzają się sytuacje, że trzeba pobiec z głową. Nikt bowiem nie wie, co czeka na uczestnika zawodów za zakrętem – przyznaje Adrian.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.