Dwudziestą rocznicę utworzenia obchodzi w lipcu najmłodszy park narodowy w Polsce. Pod jego terenem znajduje się szóste pod względem wielkości zasobów złoże ropy naftowej w kraju. Jego eksploatacja odbywać się będzie jednak przy pomocy odwiertów usytuowanych poza granicami parku narodowego.
Park Narodowy Ujście Warty powstał 1 lipca 2001 r. Choć jest to najwyższa krajowa forma ochrony przyrody, to - nieco paradoksalnie - w tym przypadku obejmuje tereny sztucznie przekształcone przez człowieka poprzez osuszenie mokradeł, regulację i budowę obwałowanie rzeki. Nie brakuje także górniczych epizodów w dziejach tego terenu.
PNUW znajduje się w północno-zachodnim krańcu województwa lubuskiego. Zachodni kraniec parku znajduje się zaledwie czterysta metrów od granicy państwowej Polski z Republiką Federalną Niemiec w Kostrzynie nad Odrą. Na wschodzie natomiast park sięga po miejscowość Oksza koło Witnicy. Nazwa parku może być nieco myląca. Samo ujście Warty do Odry znajduje się już poza jego granicami, podobnie jak ujście Postomii do Warty.
Pod względem krajobrazowym teren parku to głównie płaskie łąki, z których część jest okresowo zalewana oraz rozlewiska meandrującej rzeki Postomii. Minimalną część parku zajmują lasy podmokłe oraz piaszczyste pagórki z murawami kserotermicznymi.
Górnictwo w niewielkim stopniu odcisnęło swoje piętno na krajobrazie parku. Na południe od wsi Krześniczka, w pobliżu prawego brzegu Warty, znajduje się prostopadłe od niej podłużne jeziorko. Wzdłuż niego utworzona została ścieżka spacerowa Torfianka, częściowo o drewnianej nawierzchni. Sztuczne jeziorko to zalane wyrobisko po eksploatacji torfu. Podobną genezę ma inne sztuczne oczko wodne, położone bliżej wsi Kamień Mały, do którego dojść można ścieżką spacerową Olszynki.
W niedalekiej przyszłości eksploatacja górnicza ma być prowadzona z innego złoża, znajdującego się częściowo pod terenem Parku Narodowego Ujście Warty. Mowa o złożu Kamień Mały, które udostępnione zostało odwiertami wykonanymi na południe od PNUW, przy zakręcie drogi łączącej Słońsk i Głuchowo. Miejsce to znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Odwierty wykonywano tutaj w latach 2008-2015.
- Złoże Kamień Mały jest szóstym pod względem wielkości zasobów złożem ropy naftowej w Polsce. Zasoby wydobywalne zostały oszacowane na około 285 tys. t ropy naftowej - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Park Narodowy Ujście Warty znajduje się na terenach miasta Kostrzyn nad Odrą oraz gmin Słońsk i Witnica. Niewielkie skrawki terenu wchodzące w skład parku leżą także w gminie Górzyca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.