Zakończył się, trwający rok, remont Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim. Kosztował 11 mln zł i w poniedziałek, 12 lipca, o godz. 15.45 zostanie otwarty dla użytkowników parku. W okolicznościowym spotkaniu związanym z zakończeniem inwestycji udział weźmie premier Mateusz Morawiecki.
Modernizację wykonała firma Garden Designers z Lubina, która specjalizuje się w remontach parków i ogrodów. Z efektów modernizacji jest zadowolona Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego. - Ogród Japoński, który po modernizacji zajmuje powierzchnię 12,5 tys. m kw., jest teraz prawdziwą perłą Parku Śląskiego – nie kryje satysfakcji prezes Bożek. - Miejsce to zyskało niezwykły i orientalny charakter. Nasi goście z przeszklonego tarasu mogą teraz podziwiać wodospad i całą panoramę ogrodu - dodaje.
Japoński wiśniowy sad
Po modernizacji Ogród Japoński powiększył się niemal dwukrotnie w stosunku do tego, którego budowa rozpoczęła się w 1967 r., ale nigdy nie została ukończona. Nowy Ogród Japoński ma zbiornik wodny z wodospadem, nad którym jest częściowo przeszklony taras widokowy, dzięki któremu można oglądać ogród z góry. Wodospad powstał z ostro ciosanych bloków szarozielonego piaskowca z lokalnych kamieniołomów.
W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano wiśniowy sad, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura), zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej. Całość uzupełni m.in. magnolia.
Dodatkową atrakcją jest przestronna altana wykonana w stylu orientalnym. W ogrodzie zaprojektowano także ogród żwirowy Zen, który znajduje się w południowo-zachodniej części terenu, w pobliżu tarasu widokowego. Dla chcących odpocząć są ławki, które zostały wkomponowane w teren. Wzdłuż części północno-zachodniej, przewidziano nasadzenia krzewów różnych gatunków i odmian hortensji oraz kolekcje kalin, uzupełnione lilakami i krzewuszkami. W strefie placu i projektowanego głównego wejścia na teren ogrodu rosną jodły koreańskie, głogi pośrednie, magnolia gwiaździsta oraz odpowiednie gatunki bambusów.
Natomiast wzdłuż strumienia nasadzone liczne rabaty bylinowe z kolekcją irysów i poduchami mchów, a w strefie przybrzeżnej zbiornika wodnego - rupy liliowców z grzybieniem białym. W rejonie strumienia zaprojektowano także nasadzenia odmian klona palmowego, magnolii gwiaździstej oraz wybrane odmiany sosny gęstokwiatowej.
Dwadzieścia kolejnych zadań za 226 mln zł
Prezes Bożek informuje, że modernizacja Ogrodu Japońskiego to nie ostatnia inwestycja. - Program Modernizacji Parku Śląskiego składa się w sumie z dwudziestu zdań, na które przeznaczonych zostanie 226 mln zł. Jednym z nich jest rewitalizacja Rosarium. W ramach tego zadania zaplanowaliśmy m.in. nowe nasadzenia i uporządkowanie obecnego kwiatostanu - zapowiada.
W najbliższym czasie Park Śląski planuje oddać do użytku po remoncie otoczenie Hali Wystaw Kapelusz, w tym pięknie odnowione tzw. ściany płaczu. - Otoczenie to zmieniło charakter poprzez uporządkowanie zieleni. Kolejną dużą inwestycją, którą chcemy oddać na początku przyszłego roku, są Kręgi Taneczne. Oczywiście na terenie Parku toczą się również inne, mniejsze prace, w tym wymiana ławek - mówi Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O to aż premier przyjedzie na otwarcie? Cóż jest okazja do pochwalenia się i znalezienia nowego,ewentualnego elektoratu