Sześćdziesiąt lat temu wykonano pierwszy odwiert roponośny w zachodniej części Polski. Powstał on we wsi Rybaki, położonej pomiędzy Krosnem Odrzańskim a ujściem Nysy Łużyckiej do Odry. Zapoczątkowało to wydobycie ropy naftowej w tej części kraju.
Wcześniej jednak prace wiertnicze w obszarze przedsudeckim zapoczątkowane zostały wykonaniem wierceń Ostrzeszów-1 i Wschowa-1, wykonanych w latach 1955-1956. Nie były one bezowocne. W otworze Wschowa-1 zauważono wyraźne objawy bitumiczne w utworach cechsztynu, co skłoniło do prowadzenia dalszych prac poszukiwawczych. Prócz tego pierwszy raz nawiercono w tym rejonie łupki miedzionośne, co zapoczątkowało dalsze prace poszukiwawcze, a w rezultacie odkrycie do dziś eksploatowanych złóż miedzi.
Kilka lat później, w 1960 r. w Przedsiębiorstwie Państwowym Poszukiwania Naftowe w Krakowie został wykonany „Projekt robót geologicznych w zachodniej części monokliny przedsudeckiej”. We wstępie do tego dokumentu napisano, że jako pierwsze wiercenie zaplanowano wiercenie geologiczne Rybaki-1.
Od projektu do realizacji droga była krótka. W sierpniu 1960 r. zatwierdzono projekt robót geologicznych. Wiercenie otworu Rybaki-1 rozpoczęto 20 lutego 1961 r., a ukończono 12 września 1961 r. Osiągnięto przy tym głębokość 1879,8 m. Otwór R-1 wiercono urządzeniem wiertniczym produkcji austriackiej.
Ponieważ w 1961 r. w otworze Rybaki-1 uzyskano produkcję ropy naftowej, postanowiono więc kontynuować prace, celem sprawdzenia i uzupełnienia dotychczasowych zdjęć sejsmicznych oraz wyjaśnienia zagadnień złożowych.
- Eksploatacja złoża Rybaki rozpoczęła się na przełomie października i listopada 1961 r. z otworu Rybaki-1. Przemysłowy przypływ ropy naftowej uzyskano również w otworach Rybaki-6, 10 i 19, najdłużej eksploatowano odwiert Rybaki-6, eksploatacja zakończyła się kilka lat temu - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA planuje w skromny sposób uczcić 60. rocznicę odkrycia złóż ropy naftowej w zachodniej Polsce.
- Działania dotyczące jubileuszu są w związku z panującą sytuacją od początku roku skierowane do pracowników GK PGNiG. Dodatkowo informujemy o jubileuszu w mediach branżowych i na stronie www. Jesienią przewidziane są działania skierowane do lokalnej społeczności oraz konferencja techniczna - o ile jej organizacja będzie możliwa wobec ograniczeń pandemicznych - deklaruje Biuro Prasowe PGNiG.
Znaczące upamiętnienie miało miejsce w 2011 r., przy okazji obchodów 50. rocznicy odkrycia złoża Rybaki. Wówczas to na PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze ufundował w sąsiedztwie pierwszego odwiertu Rybaki-1 kiwon – symbol górnictwa naftowego wraz z tablicą informacyjną. Z kolei fundatorem tablicy pamiątkowej umieszczonej na głazie jest PNiG „Nafta” sp. z o.o. w Pile.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.