- Widzę ogromną szansę w tym, żebyśmy wspólnie, jako regiony pogranicza Polski, Czech i Niemiec, współpracowali w kwestii zmian gospodarczych wynikających z transformacji energetycznej - powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podczas debaty zorganizowanej przez PGE.
W piątek w Bogatyni odbyła się debata
Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko, zorganizowana przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Jej uczestnicy - samorządowcy, politycy oraz eksperci z Polski, Czech i Niemiec - rozmawiali m.in. o wspólnych wyzwaniach, jakie czekają samorządy i lokalne społeczności tych regionów w obliczu transformacji energetycznej.
W debacie wziął udział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, który podkreślił, że w obliczu kryzysu i sytuacji ekstremalnych pojawia się szansa na to, żeby dobrze, prawidłowo i z korzyścią przeprowadzić pewne procesy. Taki moment w tej chwili jest, bo mamy problem z kopalnią Turów w związku ze środkiem zapobiegawczym, jaki na wniosek strony czeskiej został zastosowany - wskazał.
Przybylski przypomniał przy tym, że w czwartek odbyła się kolejna tura polsko-czeskich rozmów w sprawie Turowa, w których uczestniczył. Te negocjacje są bardzo trudne, ale wydaje mi się, że krok po kroku, przybliżamy się do pewnego rodzaju korzystnych rozwiązań. W przyszłym tygodniu spotykają się eksperci, a za dwa tygodnie pewnie ponownie to plenarne spotkanie nastąpi - zapowiedział.
Jak dodał, konflikt wokół kopalni Turów spowodował, że oczy nie tylko Dolnego Śląska i Polski, ale również całej Unii Europejskiej skierowane są na zagłębie turoszowskie.
Marszałek wskazał też na konieczność objęcia Funduszem Sprawiedliwej Transformacji powiatu zgorzeleckiego, na którego terenie znajduje się kopalnia. Zarząd województwa od początku stał na tym stanowisku, działania podjęliśmy już w 2018 r., następnie w 2019 r. były prowadzone rozmowy z Komisją Europejską. Zarząd skierował również pod obrady sejmiku województwa stanowisko w tej sprawie, które zostało przyjęte. Mamy również oficjalne poparcie premiera Saksonii Michaela Kretschmera, który bardzo mocno zaangażował się w ten proces. Podobne wsparcie płynęło od hejtmana Kraju Libereckiego Martina Puty. Czyli wszyscy jesteśmy w tej kwestii zgodni - powiedział marszałek.
Przybylski poinformował też, że przy okazji otwarcia Regionalnego Biura Dolnego Śląska w Saksonii wspólnie z premierem Kretschmerem doszli do wniosku, że konieczne jest zbudowanie strategii zmian gospodarczych na pograniczu. Jest absolutna akceptacja w tej sprawie również hejtmana Martina Puty. Zostali już wyznaczeni odpowiedni pracownicy, dyrektorzy poszczególnych departamentów, po to, aby taką strategię opracować - powiedział marszałek.
Przypomniał również, że samorząd województwa przekazał już rządowi terytorialny plan sprawiedliwej transformacji, który został poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi. Dodał, że w konsultacjach wzięli udział zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu.
Widzę ogromną szansę w tym, żebyśmy wspólnie, jako pogranicze, jako te trzy regiony graniczne na terenie Polski, Niemiec i Czech wzajemnie współpracowali. Naprawdę możemy bardzo wiele zrobić z korzyścią przede wszystkim dla mieszkańców tych regionów - podkreślił.
Marszałek zwrócił też uwagę na kwestię udostępnienia terenów zrekultywowanych po kopalni Turów pod inwestycje. Trzeba byłoby się zastanowić, czy tych terenów, które jeszcze są w obszarze władania kopalni Turów, powoli nie uwalniać po to, żeby były tam możliwości przyciągnięcia dużych inwestorów. Mamy świadomość tego, że wygaszanie wydobycia węgla brunatnego to jest rząd co najmniej 6-8 tys. ludzi, którzy żyją z kopalni i elektrowni. Oni bezpośrednio oraz ich rodziny to jest ogromna wspólna odpowiedzialność rządu i samorządu - podsumował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.