Akademia Górniczo-Hutnicza po raz piąty została zwycięzcą rankingu mierzonego liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. Górnicza uczelnia w ciągu minionego roku pozostała na tym samym poziomie – 11 absolwentów. Na drugim Miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski (10 milionerów), na trzecim Politechnika Warszawska (6 milionerów).
– Z roku na rok, jakby przecząc prześmiewczym teoriom, że szkoły ekonomiczne nie uczą w Polsce biznesu, pnie się w górę Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z 5 absolwentami, z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro, depcze po piętach sklasyfikowanej na trzecim miejscu Politechnice Warszawskiej (6 absolwentów). UEK również zalicza największy wzrost wartości majątku swoich absolwentów. W zeszłym roku, jako debiutant sklasyfikowany na 10. miejscu, zalicza awans na miejsce 6! – podkreślają autorzy rankingu z Pracowni 2033.
Jedyna w rankingu śląska uczelnia – Politechnika Śląska w Gliwicach (3 milionerów i spadek w rankingu o 3 miejsca) zajęła szóste miejsce ex aequo z Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Wrocławskim.
Ranking Szkół Wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków został opracowany przez Pracownię 2033. Zestawienie składa się z trzech części. Pierwsza część nadaje miejsca rankingowe uczelniom, uzależnione od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro.
W drugiej części autorzy sumują majątek najbogatszych absolwentów. W tym zestawieniu 1. miejsce zajmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Z kolei w trzeciej części ujęto miasta, w których mieszkają najbogatsi absolwenci szkół wyższych. Koszulka lidera należy się Warszawie, w której mieszka 23 milionerów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro. Kraków (21) nieznacznie ustępuje miejsca stolicy, plasując się na 2. miejscu. Z kolei w Gliwicach i w Katowicach mieszka po trzech milionerów z majątkiem powyżej 100 mln euro.
Autorzy rankingu podkreślają, że zestawienie zostało przygotowane w oparciu o informacje dostępne publicznie, takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna-sprzedaży, fuzje itp.). Z kolei dane o wykształceniu absolwentów zbierane są zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób nie udostępnia żadnych informacji na ten temat.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.