Energa Invest, jako lider konsorcjum wykonawców, podpisała z PKN Orlen umowę ws. budowy nowego Głównego Punktu Zasilania GPZ-3 w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku - poinformowała w środę spółka. Dodano, że będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce i jedna z większych w Europie.
Inwestycja obejmuje zaprojektowanie, a następnie wybudowanie i rozruch 24-polowej rozdzielnicy 110 kV (GIS), 56 pól rozdzielnic 30 kV oraz układu zasilania z bloku gazowo-parowego poprzez dwa transformatory 75 MVA z przesuwnikami fazowymi.
Połączenia pomiędzy rozdzielnią 110 kV a 30 kV realizowane będą poprzez linie kablowe 110 kV oraz cztery transformatory o mocy 75 MVA 110/30 kV. Ponadto inwestycja zakłada budowę ponad 5 km szynoprzewodów o napięciu 30 kV oraz ponad 0,6 km o napięciu 20 kV - przekazano w informacji prasowej.
Według planów inwestycja ma powstać w ciągu 23 miesięcy.
- Grupa Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, inwestuje w nowoczesne i przyjazne środowisku technologie energetyczne. Wśród nich jest budowa nowego Głównego Punktu Zasilania GPZ-3 w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku - poinformowano.
Spółka przekazała, że będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce i jedna z większych w Europie. Inwestycja umożliwi też zasilenie instalacji produkcyjnych niezbędnych do rozbudowy Zakładu Produkcyjnego w Płocku, w tym infrastruktury wchodzącej w program rozwoju petrochemii.
- Z sukcesem przechodzimy przez proces integracji z Grupą ORLEN. Jest on ukierunkowany na rozwój spółki jako wyspecjalizowanego podmiotu inżynieryjnego, który będzie realizował zadania dla pozostałych spółek należących do Grupy, w szczególności w formule EPC, czyli pod klucz, i GRI - generalnej realizacji inwestycji. Mamy w tym zakresie już pierwsze znaczące osiągnięcia - powiedział, cytowany w informacji prasowej, dyrektor biura projektów elektroenergetycznych w Enerdze Invest Marek Domozych.
Grupa Kapitałowa Orlen, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Koncern dysponuje zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.