24 pracowników Grupy Tauron rozpoczęło studia doktoranckie w ramach programu, który pozwoli na wykorzystanie efektów prac badawczych w energetyce - poinformowały służby prasowe spółki.
Spółka liczy, że w ten sposób powstaną kolejne innowacyjne rozwiązania pozwalające rozwijać biznes. Tauron ma zamiar w przyszłości wdrożyć część rozwiązań, które powstaną we współpracy z najlepszymi uniwersytetami w kraju.
- Głównym celem programu „Doktorat wdrożeniowy” jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, a otoczeniem gospodarczym – mówi wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek.
- Program daje doktorantom wyjątkową możliwość łączenia kształcenia z pracą zawodową i tym samym rozwijania swoich kompetencji. Ministerstwo Edukacji i Nauki będzie aktywnie wspierać rozwój programu – dodaje.
Tauron podpisał porozumienia z Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Szkołą Główną Handlową.
– Najlepsze innowacyjne rozwiązania powstają najczęściej w oparciu o praktykę biznesową i wiedzę naukową. W Tauronie można odnaleźć wielu mądrych i doświadczonych pracowników mających zacięcie naukowe. Jako lider branży energetycznej dostrzegamy to i chcemy wykorzystać w sposób strategiczny - wyjaśnia rzecznik prasowy spółki Łukasz Zimnoch.
- Głównym celem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, a Tauronem. Projekt zakłada harmonijne wykorzystywanie i rozwijanie wiedzy, tak by pracownik, osiągający kolejny szczebel kariery akademickiej, mógł przekazywać zdobyte doświadczenia i wiedzę studentom, a równocześnie zaspokajał zidentyfikowane potrzeby firmy – dodaje.
Strategicznym partnerem projektu jest Politechnika Śląska. W ocenie jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju doktoraty wdrożeniowe mają szczególną wartość dla otoczenia przemysłowo-biznesowego ze względu na ich wymiar praktyczny.
– Taka kooperacja z partnerami przemysłowymi pozwala na zastosowanie wyników w przemyśle, biznesie oraz innych dziedzinach życia. Politechnika Śląska jest liderem w kraju, jeśli chodzi o liczbę doktoratów wdrożeniowych. Obecnie w szkole doktorskiej kształci się 156 doktorantów, prowadzących badania tego typu. Ich tematyka mieści się w zakresie Priorytetowych Obszarów Badawczych, które Politechnika Śląska zdefiniowała w ramach udziału w prestiżowym programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof Arkadiusz Mężyk.
Głównymi założeniami programu są stworzenie platformy trójstronnej współpracy pomiędzy uczelniami, firmą i doktorantem, a także zrealizowanie badań, których wyniki znajdą zastosowanie w rozwiązywaniu wyzwań stojących przed firmą. Doktoraty będą dotyczyć spektrum badawczego z zakresu nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk ścisłych i technicznych. W projekcie udział bierze sześć spółek z Grupy Tauron. Są to: Tauron Polska Energia, Tauron Dystrybucja, Tauron Wytwarzanie, Kopalnia Wapienia Czatkowice, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Sprzedaż.
Doktorant skoncentrowany na rozwiązaniu konkretnego problemu będzie pracował w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i uczelni lub instytucie prowadzącym szkołę doktorską, i co miesiąc otrzymywał będzie także stypendium z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dodatkowo znajdzie się pod opieką dwóch mentorów – jednego wskazanego przez pracodawcę, drugiego pochodzącego z uczelni. Program został wprowadzony w 2017 r. i wspiera przygotowanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności przemysłowej. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.