Grupa Tauron nie będzie kontynuowała udziału w procesie nabycia wybranych polskich aktywów czeskiej grupy CEZ, w tym elektrociepłowni w Chorzowie - podał w czwartek, lipca, Tauron. Grupa zakończyła rozpoczęte w marcu br. analizy w tym zakresie.
W ramach Grupy (...) zakończone zostały analizy dotyczące Obszaru Ciepło w zakresie przejęcia wybranych aktywów Grupy CEZ w Polsce. W związku z powyższym zarząd (...) podjął decyzję o tym, że Grupa nie będzie kontynuowała udziału w procesie nabycia wybranych aktywów Grupy CEZ w Polsce, w tym CEZ Chorzów - podał Tauron w czwartkowym raporcie bieżącym.
Wcześniejszą decyzję o rozszerzeniu analiz dotyczących Obszaru Ciepło o opcję potencjalnego przejęcia wybranych aktywów Grupy CEZ w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem CEZ Chorzów zarząd Tauronu podjął 10 marca tego roku. W późniejszych wypowiedziach przedstawiciele spółki wskazywali, że przedmiotem analiz jest przede wszystkim możliwość nabycia elektrociepłowni w Chorzowie wraz z należącą do niej siecią ciepłowniczą, Tauron nie jest natomiast zainteresowany elektrociepłownią w Skawinie.
W kwietniu br. prezes Taurona Paweł Strączyński mówił, że aby mogło dojść do przejęcia elektrociepłowni Chorzów, transakcja musiałaby być atrakcyjna finansowo oraz wpisywać się w zabezpieczenie rynku ciepła aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, zaś częścią projektu byłoby określenie zmiany sposobu zasilania elektrociepłowni z węgla na gaz.
Wcześniej, od czerwca ub. roku Tauron prowadził rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) na temat sprzedaży gazowej spółce firmy Tauron Ciepło. Gdy w końcu stycznia br. PGNiG odstąpiło od tych rozmów, Tauron zapowiedział, że zamierza szukać dla segmentu ciepłowniczego optymalnego modelu funkcjonowania z uwzględnieniem istotnych zmian makroekonomicznych i regulacyjnych. Jak wówczas informowano, możliwa jest zarówno kolejna próba sprzedaży spółki, jak i pozostawienie jej w Grupie Tauron. Później analizy rozszerzono o potencjalne przejęcie aktywów CEZ-u.
11 grudnia ub. roku niewiążącą ofertę zakupu niektórych polskich aktywów CEZ-u złożyły wspólnie PGNiG oraz Polska Grupa Energetyczna (PGE). W lutym - niespełna dwa tygodnie po rezygnacji z rozmów na temat zakupu spółki Tauron Ciepło - PGNiG wycofało się także z tej oferty, nie podając przyczyn. Po wycofaniu się PGNiG, swoje zainteresowanie aktywami CEZ-u podtrzymała PGE, zapowiadając jednak przeanalizowanie możliwości dalszego uczestnictwa w procesie sprzedaży.
Przedmiotem transakcji miałyby być spółki zależne CEZ - CEZ Skawina oraz CEZ Chorzów, eksploatujące duże elektrociepłownie na węgiel kamienny. Dodatkowo chodziło o spółki CEZ świadczące usługi wspierające w zakresie gospodarowania ubocznymi produktami spalania, komunikacji, tradingu oraz obsługi korporacyjnej.
Grupa CEZ to kontrolowany przez państwo czeski koncern energetyczny działający w szeregu krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz w Turcji. Jego głównym przedmiotem działalności jest produkcja oraz dystrybucja energii elektrycznej i ciepła, obrót energią elektryczną i cieplną, a także wydobycie węgla. Akcje spółki dominującej CEZ są notowane na praskiej i warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.
Tauron negocjował sprzedaż spółki Tauron Ciepło na rzecz PGNiG od połowy czerwca zeszłego roku. Wyłączność przedłużono potem o osiem tygodni, później do 30 listopada 2020 r., a następnie do 30 stycznia br. Dzień przed tym terminem PGNiG poinformowało o wycofaniu się z rozmów.
Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Do spółki należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.