Rozmowa z dr. inż. ADAMEM MIRKIEM, prezesem Wyższego Urzędu Górniczego
Jubileusz, który w tym roku obchodzi nadzór górniczy, musi budzić szacunek i uznanie.
Z pewnością tak. Wyższy Urząd Górniczy to kluczowa instytucja w branży górniczej, która może się poszczycić piękną historią i 99-letnim, bogatym doświadczeniem. Na przestrzeni tych wielu lat polski nadzór górniczy stał się ważnym elementem życia publicznego, zarówno jako model instytucjonalny, jak też cenny zasób kadrowy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którego nadrzędnymi, priorytetowymi celami są: dążenie do poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników, optymalnego zagospodarowania złóż kopalin oraz ograniczenia uciążliwości oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko.
Wielką wagę od lat przykładamy także do szkoleń i działań prewencyjnych – zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Chcemy nie tylko egzekwować przestrzeganie przepisów prawa, ale również pomagać w trudnych sytuacjach dotykających branżę, mając świadomość, że merytoryczny dialog i debata mogą przyczynić się do wypracowania wielu mądrych i dobrych rozwiązań. Pomagamy tworzyć przepisy, które będą przejrzyste i konkretne oraz będą zapewniały porządek legislacyjny na różnych płaszczyznach dotyczących organizacji i funkcjonowania zakładów górniczych.
Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas trudny i specyficzny. Te pandemiczne okoliczności były także wyzwaniem dla Wyższego Urzędu Górniczego. Jak przeszliście przez ten egzamin?
To był wyjątkowy sprawdzian dla standardów naszego działania, ale muszę podkreślić, że okres naznaczony pandemią pokazał, że idziemy w dobrym kierunku. Jako nadzór górniczy potrafimy działać niekonwencjonalnie, w nietypowych warunkach, bez szkody dla bezpieczeństwa górników, zakładów górniczych, mieszkańców górniczych miast i gmin, ale także dla naszych kadr pracowniczych. Oceniam, że ten trudny, życiowy egzamin zdaliśmy, jako instytucja, bardzo dobrze i taką tendencję trzeba w miarę możliwości podtrzymywać. Mam nadzieję, że dzisiaj powoli wracamy już do pracy i działania w warunkach standardowych, bez wielu nadzwyczajnych ograniczeń, które przez długie miesiące determinowały każdy nasz ruch.
Czego zatem powinniśmy życzyć nadzorowi górniczemu z okazji jubileuszu?
W dążeniu do poprawy bezpieczeństwa w górnictwie zawsze jest coś do zrobienia, a my poprzeczkę w tym zakresie stawiamy sobie wysoko i walczymy o jak najlepszy wynik. Życzylibyśmy sobie przy tym, aby z każdym kolejnym rokiem branża wydobywcza stawała się coraz bezpieczniejsza, a ludzie będący jej częścią pracowali odpowiedzialnie i po każdej szychcie szczęśliwie wracali do swoich bliskich. Czekający nas w roku 2022 jubileusz stulecia istnienia Wyższego Urzędu Górniczego chcielibyśmy świętować w poczuciu dobrze spełnionych obowiązków i misji, w pełnej okazałości, z zachowaniem wspaniałych górniczych tradycji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.