Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie Czyste powietrze. Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł - informuje w poniedziałek, 28 czerwca, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Bank Gospodarstwa Krajowego przywołując badania opinii społecznej podkreśla, że blisko połowa z Polaków (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w okolicy, której mieszkamy. Smog przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby, a wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Zwrócono ponadto uwagę, że w świetle uchwał antysmogowych w najbliższych latach musimy zrezygnować z ogrzewania domów starymi i nieefektywnymi piecami, tzw. kopciuchami.
Przypomniano, że BGK będzie gwarantował kredyty udzielane przez banki na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów w ramach programu Czyste powietrze.
Bank wskazał, że pierwsze banki kredytujące już podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wkrótce klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu Czyste powietrze, która spłaci część kredytu. Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięcia z programu Czyste powietrze jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osoby starające się o dofinansowanie z Czystego powietrza nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu - wyjaśniono.
Szefowa BGK Beata Daszyńska Muzyczka wskazała, że ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44 proc. całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5 proc. zanieczyszczeń. Tzw. kopciuchy są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Powinniśmy zatem rezygnować z ogrzewania mieszkań nieefektywnymi i nieekologicznymi piecami. Jako polski bank rozwoju BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączamy do programu +Czyste powietrze+. Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu Czyste powietrze może być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty. Działając wspólnie i systemowo poprawimy jakość powietrza, którym oddychamy i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych. Musimy działać teraz aby zapewnić dobrą jakość życia obecnemu i przyszłym pokoleniom - wskazał prezes.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.