Za nami ważne głosowanie w PE. 442 posłów, głównie z grup EPL, S&D i Renew, ostatecznie zaaprobowało europejską ustawę klimatyczną, skutecznie wprowadzając nowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. w prawie UE.
Zatwierdzenie tego kamienia węgielnego Europejskiego Zielonego Ładu zostało pochwalone jako "szczególny dzień" przez europosła Jerzego BUZKA (PPE, PL). Zieloni/EFA głosowali przeciw, podobnie jak posłowie do PE z grupy ID, choć z bardzo różnych powodów. Eurodeputowani z ECR wstrzymali się od głosu.
Parlament Europejski zatwierdził sprawozdanie w sprawie ostatniego filaru mechanizmu sprawiedliwego przejścia, a mianowicie instrumentu pożyczkowego sektora publicznego. Poparcie było przytłaczające: 635 posłów za i tylko 35 przeciw, po raz kolejny pokazało silne poparcie polityczne dla finansowania na rzecz sprawiedliwej transformacji (posłowie 20 maja 2021 r.). Instrument pożyczkowy połączy 1,5 mld euro dotacji finansowanych z budżetu UE z 10 mld euro pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), aby zmobilizować od 25 do 30 mld euro inwestycji publicznych, które spełnią potrzeby rozwojowe obszarów sprawiedliwej transformacji.
Kompromis osiągnięty w negocjacjach trójstronnych między Radą a Parlamentem zapewnił zwiększenie wsparcia doradczego i podniósł kwotę dotacji z 15 proc. do 25 proc. kwoty pożyczki dla najbiedniejszych regionów. Współautorami raportu są Henrike HAHN (Zieloni/EFA, DE) i Johan VAN OVERTVELDT (ECR, BE).
Eurodeputowany VAN OVERTVELDT jest również odpowiedzialny za sprawozdania Komisji Budżetowej w sprawie wytycznych finansowych i wdrażania protokołu dotyczącego pakietu dotyczącego modernizacji RFCS. Może on teraz zwrócić uwagę na zaległe głosowanie komisji w sprawie tych dwóch sprawozdań, tak aby można było je głosować na posiedzeniu plenarnym w dniu 5 lipca.
Wczorajsze głosowanie oznacza, że wszystkie trzy elementy mechanizmu sprawiedliwej transformacji zostały zatwierdzone, a Komisja może posunąć się do przodu, aby zatwierdzić i wspierać terytorialne plany sprawiedliwej transformacji przedłożone przez państwa członkowskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.