Węgiel, który był jedną z pierwszych ofiar pandemii, odbudowuje swoją pozycję na rynku, o czym świadczą jego rosnące ceny. Temu właśnie tematowi poświęcamy nowy numer „Górniczej”, który do rąk Czytelników trafi w czwartek, 24 czerwca.
W nowym numerze przyglądamy się także, jak fedruje się w ruchu Chwałowice kopalni ROW, kopalni Sośnica i ornontowickim Budryku.
W Chwałowicach obecnie wydobycie prowadzi się dwiema ścianami i jak raportuje red. Kajetan Berezowski, na dobę dają one 9 tys. t węgla. Pełne ręce roboty mają także brygady przodkowe. W sumie roboty drążeniowe są realizowane przez 16 brygad własnych i trzy firmy usługowe. W gliwickiej Sośnicy oczekują natomiast na oddanie do rozruchu ściany ta105 w pokładzie 414/1, a w Budryku do końca roku mają ruszyć trzy kolejne ściany. Ornontowicki zakład planuje w porównaniu z 2020 r. zwiększyć udział węgla koksującego o 30 proc. - do poziomu 65 proc.
Red. Aldona Minorczyk-Cichy przyjrzała się natomiast, jak wygląda sytuacja związana ze wsparciem województwa śląskiego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pojawiły się bowiem obawy, że Komisja Europejska może nas ukarać za koncesję wydobywczą wydaną dla kopalni Brzezinka 3, która miałaby powstać w Mysłowicach.
W sprawę zaangażowani są marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, z którym wywiad także znajdziemy w nowym numerze „Górniczej”. Wyjaśnia w nim m.in. co próbował dotychczas zrobić, aby miasto i region nie straciły środków z FST.
Zachęcamy także do przeczytania rozmowy z prof. Zbigniewem Grudzińskim, kierownikiem Pracowni Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia PAN, który wyjaśnia powody wzrostu cen „czarnego złota”.
- Węgiel drożeje na całym świecie, więc wszystkie ceny referencyjne w Australii, RPA czy Kolumbii bardzo wyraźnie podskoczyły. W przypadku cen w europejskich portach ARA kształtują się obecnie na poziomie zbliżonym do cen w 2011 r. i sięgnęły nawet 119 dolarów za tonę węgla o wartości opałowej 25,1 MJ/kg – wskazuje ekspert w rozmowie z red. Jackiem Madeją.
Kto choć raz był na dole w kopalni, ma tę świadomość, że telefonu komórkowe nie mają tam zasięgu. Jednak w kopalni Mysłowice-Wesoła pracownicy Oddziału Przewozowego Dołowego korzystają z innowacyjnego systemu łączności bezprzewodowej. Mphone sprawdza się na razie doskonale. Więcej o tym rozwiązaniu w tekście red. Kajetana Berezowskiego.
W dziale po szychcie przedstawiamy sylwetkę reprezentanta Polski, pochodzącego z Jastrzębia-Zdroju Kamila Glika, który był jednym z bohaterów zremisowanego meczu z Hiszpanami na EURO 2020. Przypominamy, że jego tata pracował m.in. w kopalni Jas-Mos. To nie koniec futbolu w Po Szychcie, bo drugim naszym bohaterem jest Rafał Szura dyspozytor kopalni Sośnica, który przez lata był sędzią piłkarskim.
- Sędzia sportowy musi swoimi decyzjami i twardą postawą budować autorytet wśród zawodników. Oni muszą czuć, że jest przekonany co do prawidłowości podejmowanych decyzji i że panuje nad zawodami i nie da sobie wejść na głowę. Cechy przywódcze są jak najbardziej pożądane – wyjaśnia Szura.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.