Sieć kopalnianych bocznic użytkowanych w przeszłości przez OKD otrzyma niejako nowe życie. W sobotę, 3 lipca br., ma ruszyć pierwszy pociąg pasażerski do ostrawskiego ogrodu zoologicznego. Wcześniej, w minioną sobotę i niedzielę, uruchomione zostały pociągi m.in. do kopalń ČSA, ČSM. Pociągi anonsowane są jako wycieczki krajoznawcze po trasach, którymi niegdyś wożony był węgiel z szybów zagłębia ostrawskiego.
Organizatorem przedsięwzięcia jest działające w Republice Czeskiej stowarzyszenie Śląski Związek Kolejowy (Slezský zelezniční spolek). Dzięki wsparciu finansowemu ze strony władz Kraju Morawsko-Śląskiego możliwe jest w tym roku uruchomienie regularnych kursów na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP Cargo International as. Wywodząca się z Polski kolejowa spółka jest obecnie właścicielem infrastruktury kolejowej w zagłębiu; przejęła także AWT, który to był przewoźnikiem kolejowym wydzielonym ze struktur OKD.
Pociągi mają kursować w soboty i niedziele, od 12 czerwca do 19 września. Wyjazdy mają się odbywać ze stacji kolejowych Ostrava střed oraz Havířov. W każdym pociągu pasażerom ma towarzyszyć przewodnik, opowiadający o ciekawostkach dotyczących mijanej okolicy. Po dwugodzinnej przejażdżce, górnicze pociągi ekspresowe mają wrócić do stacji, z której wyruszyły.
Dodatkowo od 3 lipca uruchomione mają zostać po górniczych torach pociągi pasażerskie ze stacji Ostrava Svinov do ostrawskiego ogrodu zoologicznego. W pobliżu wejścia do ogrodu pasażerowie mają skorzystać z przygotowanego specjalnie peronu.
W planach na przyszłość jest też uruchomienia pociągów do innych miejsc, m.in. do Dinopark w Doubravie czy do zabytkowej kopalni węgla Michal w Michálkovicach, która od kilkunastu lat dostępna jest do zwiedzania.
Pomysł realizowany w Republice Czeskiej nie jest ewenementem na skalę kontynentu. Pociągi pasażerskie po górniczych torach kursowały m.in. w Polsce.
- Regularne codzienne pociągi dojeżdżały niegdyś do Białego Ługu w rejonie Bełchatowa. Nie regularne, ale też ogólnodostępne, były pociągi na sieci KWB Konin podczas jednej z wizyt Jana Pawla II w Licheniu. Wśród koncepcji przywrócenia ruchu pasażerskiego do Jastrzębia-Zdroju rzeczywiście brano pod uwagę możliwość wykorzystania linii kopalnianych. Na trasie Tychy - Oświęcim planowana jest modernizacja dla celów ruchu pasażerskiego z częściowym wykorzystaniem torów kopalnianych. Można sobie też wyobrazić kursy pasażerskie na liniach do dużych zakładów pracy, także poza Śląskiem, np. w Bogdance, ale tu z kolei kopalniom ułatwia obsługę składów z urobkiem brak konieczności dostosowywania się do godzin kursów rozkładowych – stwierdza Kasper Fiszer, łódzki dziennikarz specjalizujący się w tematyce kolejowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.