Poniedziałek, 14 czerwca, na Wall Street przyniósł historyczne rekordy indeksów S&P 500 i Nasdaq. Inwestorzy czekają na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - rynek nie spodziewa się zmiany parametrów polityki pieniężnej, kluczowe będą jednak prognozy dotyczące inflacji i stóp procentowych.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,25 proc., do 34 393,75 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,18 proc., do 4255,15 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 0,74 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 174,14 pkt.
- Indeks S&P500 osiągnął w zeszłym tygodniu kolejny nowy rekord, więc inwestorzy będą obserwować, czy sygnalizuje to, że w najbliższym czasie indeks może wejść na jeszcze wyższe poziomy - ocenia Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny w Leuthold Group.
W ciągu dnia spadały spółki z sektora surowców i dóbr wyższego rzędu.
Rosły wyceny technologicznych gigantów - kurs Apple szedł w górę o 1,0 proc., a Netflix zwyżkował ponad 1 proc.
Zaplanowane na 15-16 czerwca posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej prawdopodobnie zdominuje zachowanie inwestorów w tym tygodniu. Chociaż nie oczekuje się, że bank centralny podejmie jakiekolwiek działania, to prognozy Fed dotyczące stóp procentowych, inflacji i gospodarki mogą poruszyć rynki. Decyzja i prognozy zostaną opublikowane w środę o godz. 20.00 czasu polskiego.
Inwestorzy spodziewają się, że podczas środowej konferencji prasowej prezes Fed Jerome Powell podtrzyma łagodną retorykę, jednak obawy o inflację - zwłaszcza po wyższych od oczekiwań odczytach CPI za maj - i to, w jaki sposób Fed może zareagować, prawdopodobnie wpłyną na kierunek rynku.
- Nie spodziewamy się, zgodnie z konsensusem, żadnych zmian dotyczących parametrów polityki pieniężnej - stóp procentowych Fed, jak i skali skupu aktywów. W centrum uwagi będą znajdować się zatem oczekiwania dotyczące inflacji konsumenckiej w USA, a także aktualizacja wykresu dot-plot przedstawiająca oczekiwania dotyczące stóp procentowych Fed w przyszłości - ocenili w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Banku Millennium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.