Przynajmniej do środy kurs EUR/PLN może pozostać na podwyższonych poziomach, a o dalszym kierunku notowań zadecyduje posiedzenie Fed - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jak dodała, w tym czasie krajowe SPW powinny pozostać stabilne.
Na rynku walutowym mamy dziś wyraźne osłabienie złotego. EUR/PLN na poziomie 4,51 jest najwyżej od 20 maja. Co ciekawe jak popatrzymy na notowania węgierskiego forinta ten ruch jest bardzo podobny, a EUR/HUF również jest najwyżej od ok. 20 maja. Generalnie nastroje są umiarkowanie pozytywne, aczkolwiek w przypadku polskiej waluty, jednym z czynników, który może wpływać na osłabienie, są piątkowe wypowiedzi prezesa Glapińskiego - powiedziała Monika Kurtek.
Ekonomistka przypomniała, że w trakcie piątkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński dał wyraźnie do zrozumienia, że rynek nie ma co liczyć na podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach.
Ponadto w poniedziałek pojawiły się wypowiedzi dwóch członków RPP, J. Kropiwnickiego i E. Łona, które wpisują się w retorykę prezesa, że jesień to pierwszy moment kiedy Rada może ewentualnie myśleć o zmianie polityki - wskazała.
Drugim czynnikiem jest zbliżające się posiedzenie banku centralnego na Węgrzech, gdzie teoretycznie może dojść do podwyżek stóp, ale z którym nadal związana jest niepewność - dodała.
Jak oceniła, w nieco bliższym terminie najważniejszą kwestią pozostaje środowa decyzja Fed.
Co prawda rynek nie oczekuje, że polityka pieniężna zostanie zmieniona, ważne jednak będą prognozy gospodarcze i wykres kropkowy pokazujący kiedy może dojść do pierwszych podwyżek stóp - powiedziała.
Taki miks czynników niepewności sprawia, że waluty w regionie osłabiają się. W najbliższych dniach, przynajmniej do środy, EUR/PLN może utrzymywać się na podwyższonych poziomach - oceniła.
W poniedziałek Narodowy Bank Polski podał, że nadwyżka w obrotach bieżących w kwietniu 2021 r. wyniosła 1.740 mln euro wobec konsensusu 1.260,5 mln euro nadwyżki. Eksport wzrósł w kwietniu o 69,2 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 62,8 proc. rdr, a import wzrósł o 59,8 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 58,7 proc.
Publikacja nie miała przełożenia na notowania walut i SPW. Po południu EUR/PLN rośnie o 0,2 proc. i jest nieco powyżej 4,51, a USD/PLN jest 0,05 proc. nad kreską na 3,72. W tym czasie EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,213.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.