Pierwszy hackathon organizowany przez KGHM, czyli CuValley Hack 2021 dobiegł końca – w rywalizacji wzięło udział blisko 300 uczestników, którym udało się stworzyć 53 projekty. Jak informują służby prasowe spółki, uczestnicy kodowali nieustannie przez 40 godzin, w ramach 3 różnych kategorii zadań. Pula nagród w hackathonie wyniosła 100 tys. zł.
Uczestnicy CuValley Hack skupili się na analizie danych oraz wykorzystaniu AI, Machine Learningu czy BigData w układach automatyki przemysłowej. W praktyce wypracowane rozwiązania mają zmniejszyć poziom awaryjności w maszynach SMG, ustabilizować pracę pieca zawiesinowego oraz wspomóc predykcję wstrząsów.
W kategorii Analliza danych maszyn SMG najlepszy okazał się zespół Predykcyjni KRK, których projekt dotyczył wykrywania awarii w przekładni Samojezdnych Maszyn Górniczych. Kolejne miejsca zajęli PBP Team z pracą pt. „Najpierw mędrca szkiełko i oko - potem perceptrony” oraz ekipa Cuprum Insight z projektem Prognoza czasu awarii. Wyróżnienie dodatkowe przypadło Zespołowi Data Miners za narzędzie o nazwie MADSztygar.
W kategorii Stabilizacja Pracy Pieca Zawiesinowego bezkonkurencyjny okazał się skład o nazwie Data Drivers i ich projekt Stabilizator Pracy Pieca. Drugie miejsce zajął zespół Anzonia, który skupił się na optymalizacji pracy pieca zawiesinowego.
Ostatnia kategoria dotyczyła predykcji wystąpienie wstrząsów. Pierwsze miejsce przypadło tu ekipie o nazwie Świeżaki za projekt Cisza prze burzą: świeże spojrzenie na wstrząsy. Druga lokata przypadła ekipie KGIS za predykcję sezonowości wystąpienie zjawiska.
– KGHM to potentat w branży wydobywczej, ale przede wszystkim to firma technologiczna. Technologię wprzęgamy w to co robimy i im więcej takich innowacji, a szczególnie w ostatnim czasie mocno cyfrowym, tym lepiej dla nas. Jako KGHM jesteśmy niezmiernie dumni, że mogliśmy przeprowadzić hackathon, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i szerokim zainteresowaniem w świecie IT. Dziękujemy uczestnikom za ich projekty. Wszystkie były ciekawe, dlatego Jury miało trudne zadanie podczas selekcji zaprezentowanych rozwiązań. Takie są jednak prawa i reguły hackathonu, że wygrać mogą tylko najlepsi – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Pierwsza edycja hackathonu CuValley Hack odbyła się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dodatkowo, zwycięzcy hackathonu otrzymali nagrodę od Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy w postaci piór z dedykacją dla laureatów.
KGHM liczy na praktyczne wdrożenia nagrodzonych projektów, w tym pomysłów w zakresie optymalizacji pracy pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów, oraz predykcji awarii w maszynach górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.