W ruchu Halemba kopalni Ruda eksploatowana jest ściana 1C w pokładzie 405 partii L na poziomie 1030. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to zwykła ściana, jakich wiele w polskim górnictwie węgla kamiennego. Nic jednak podobnego, zaprojektowano ją bowiem z tzw. zakrętem. Sporym wyzwaniem była więc odstawa urobku. Inżynierowie z Halemby znaleźli dogodne i bezpieczne rozwiązanie.
Ściana 1C ma 930 m wybiegu, długość 180 m, a wysokość sięga 4,5 m. Warunki geologiczno-górnicze nie pozwoliły na to, aby zaprojektować ją jak zwykłą ścianę. Zmiana kierunku biegu okazała się koniecznością.
Utrudnienie dla załogi
– Takie ściany jak ta nie zdarzają się często w naszym górnictwie węgla kamiennego. W ruchu Halemba co jakiś czas mamy z nimi do czynienia. Są utrudnieniem dla inżynierów i całej załogi zaangażowanej w eksploatację, a to z tego powodu, że należy przed jej frontem przebudowywać przenośniki odstawy urobku. Jest to dodatkowa praca, z którą wiążą się przestoje. Tym razem jednak padł pomysł, który ułatwi eksploatację podobnych ścian również w przyszłości – przyznaje Grzegorz Stanik, kierownik działu górniczego w ruchu Halemba.
Inżynierowie postanowili zabudować na przenośniku podścianowym koryta skrętne, które umożliwiają regulowanie ruchu przenośnika na zakręcie wyrobiska o ok. 7 st. Ponieważ zakręt ściany jest nieco większy, zastosowano dwa koryta i tym samym udało się odchylić kąt biegu trasy przenośnika o prawie 15 st. od linii prostej.
– Było sporo dyskusji, czy pomysł przyniesie oczekiwany efekt, ale jak się okazało, obawy w tym przypadku były nieuzasadnione. Przenośnik ruszył i doskonale pracował. Nie trzeba było już wstrzymywać ruchu ściany, nie było przestojów. Po minięciu zakrętu koryta zostały zdemontowane i czekają na kolejną, podobną ścianę – informuje dalej Grzegorz Stanik.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Santo Halembiorze.....na bank nie pisol tego SNAJPER..... o tej godz. smacznie spi :)
Jakies zdjecia , rysynki, mapy? Czy nie da sie czy nie potraficie tego dodac do artykulu? Technika komputerowa i nie tylko komputerowa chyba na to pozwala a my ciagle w sredniowieczu.
Najlepszo gruba w mieście oby fedrowala dłużej niż do 2034
Halemba sprzedaję 34.2 jako wysokoenergetyczny a Praire chce 4 mld od nas podatników za typ 34 jako premium koksowy który utracił na Lubelszczyźnie. Punkt widzenia zależy kto pisze artykuł?. Inwestujcie w zakład przeróbczy koksowy ponad 150$.