Trzydzieści osiem firm, już 10 czerwca podczas comiesięcznego spotkania członkowskiego, zostanie przyjętych do Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Tym samym rodzina RIG powiększy się do niemal 500 podmiotów gospodarczych. Wyjątkowy charakter uroczystości podkreślą m.in. unikalne sadzonki świerka istebniańskiego, przekazane przedsiębiorcom na pamiątkę wstąpienia do Izby, do posadzenia na terenie firmy - czytamy w komunikacie prasowym.
- Uznaliśmy, że to świetna okazja, aby rozpocząć nowy etap w życiu danej firmy, jednocześnie czyniąc dobro dla naszego klimatu – mówi Katarzyna Borowiecka, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. - Dzięki takim akcjom chcemy pokazać firmom, że rozwój to nie tylko budowanie nowych hal, ale również odpowiedzialne patrzenie na nasz świat.
Tomasz Zjawiony, prezes RIG w Katowicach zwraca uwagę, że od ponad 30 lat Izba reprezentuje interesy gospodarcze zrzeszonych w niej przedsiębiorców oraz ich związków w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności wobec organów państwowych i samorządu terytorialnego. Ale to nie jedyne zadanie Izby.
- Równie ważne jest dla nas kształtowanie i upowszechnianie oraz promowanie zasad etyki i uczciwości w działalności gospodarczej, w szczególności opracowywanie i doskonalenie norm rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym. Teraz dochodzi do tych zasad ekologiczne myślenie o biznesie i skutkach działalności dla środowiska, tak ważne w zmieniające się rzeczywistości klimatycznej – mówi.
Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, nie kryje zadowolenia z zacieśnienia współpracy z RIG.
- Lasy Państwowe są w pierwszej setce największych firm Europy środkowo-wschodniej. Jednak w naszej działalności, obok warstwy produkcyjnej, równie ważne są funkcje przyrodnicze i społeczne. Sadzonki świerka istebniańskiego, które przekażemy nowym członkom RIG pochodzą z programu testowania potomstw. Ich posadzenie na terenie firmy, to nie tylko dowód na ekologiczne myślenie, w ramach prowadzenia swojego biznesu. To także przyczynienie się do zachowania, unikalnego w skali światowej, genotypu świerka istebniańskiego – mówi.
Pierwsze wyzwanie we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach podjęte przez RIG, polega na zasadzeniu przez firmy wstępujące do Izby minimum 200 drzew w ciągu 2021 r. To dopiero początek ekopracy na rzecz regionu rozpoczętej przez Izbę.
- Już niedługo zaprosimy wszystkich zainteresowanych do kolejnych działań. Mamy nadzieję, że podejmowana inicjatywa przyczyni się do wzmocnienia ekopostaw wśród śląskich przedsiębiorców, ale też pomoże w walce o zdrowe powietrze dla nas wszystkich. Działajmy razem, dla naszego, lepszego jutra i kolejnych, przedsiębiorczych pokoleń – usłyszeliśmy w Regionalnej Izbie Gospodarczej.
RDLP w Katowicach przygotowała specjalne certyfikaty, potwierdzające unikalny charakter wręczanych sadzonek.
Kiedy w latach 50-tych ub. wieku, szwedzki uczony Einar Anderson zobaczył w Beskidach mierzący 53 m wysokości dorodny okaz świerka, podobno zdjął kapelusz i oddał mu pokłon. W Nadleśnictwie Wisła świerki pospolite, wykształciły lokalny, wyjątkowy ekotyp nazwany świerkiem istebniańskim.
Leśnicy i naukowcy są zgodni co do jednego: trzeba chronić zasoby genowe świerka istebniańskiego. W tym celu w Nadleśnictwie Wisła wyłączono z normalnej gospodarki leśnej drzewostany, w których wytypowano tzw. drzewa doborowe, najlepsze pod względem genetycznym.
To z nich zbiera się nasiona, które przechowywane są w Karpackim Banku Genów. W jego skład wchodzi laboratorium, przechowalnia nasion i niewielka plantacja, z której pobiera się materiał (zrzezy) do wegetatywnego czyli bezpłciowego rozmnażania.
Karpacki Bank Genów służy realizacji wielu programów badawczych, jednym z nich jest właśnie program testowania potomstwa czyli ocenie wartości genetyczno-hodowlanej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.