O przygotowaniu projektu deklaracji na 11. edycję Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się 26-30 czerwca 2022 r. w Katowicach, poinformowała we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak zaznaczyła, projekt deklaracji został już rozesłany do konsultacji.
Występując na Kongresie Polityki Miejskiej 2021 w Katowicach, Jarosińska-Jedynak wzięła we wtorek udział w panelu poświęconym wkładowi Grupy Wyszehradzkiej w dyskusję programową poprzedzającą 11. edycję Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum - WUF11, czyli światowej konferencji, poświęconej tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie, organizowanej co dwa lata przez UN-Habitat, agendę ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich ONZ).
We wtorkowej dyskusji wzięli udział przedstawiciele rządów odpowiedzialni za sprawy miejskie formatu V4+4: Czech, Polski, Słowacji i Węgier, a także Chorwacji, Słowenii, Bułgarii i Rumunii.
Wiceminister Jarosińska-Jedynak, pełniąca także funkcję pełnomocnika rządu ds. organizacji WUF11 zaznaczyła, że choć obecna polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej dobiega końca, współpraca w zakresie polityk miejskich trwa - zarówno w ramach grupy, jak i z jej bliskimi partnerami.
Jarosińska-Jedynak, nawiązując do wypracowanej na forum ONZ Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Agendy Miejskiej UE wskazała, że celem WUF11 będzie inspirowanie i zachęcanie krajów, regionów i miast do działania na rzecz dobrze zaplanowanego rozwoju miast: rozwoju przestrzeni miejskiej, miast kompaktowych, atrakcyjnych gospodarczo i inwestycyjnie, produktywnych, z dobrą i dostępną infrastrukturą, zielonych, a także szanujących prawa człowieka, równość zaufanie i solidarność.
Biorąc pod uwagę te aspekty opracowaliśmy pięć głównych strategicznych tematów: mobilność miejska, miasta inteligentne, rozwój zrównoważony, miasto zielone i miasto odporne. Nadal pracujemy nad planem obrad na WUF11, ale jestem przekonana, że te pięć obszarów strategicznych znajdzie swoje odzwierciedlenie w programie wydarzenia - zasygnalizowała wiceminister.
Musimy pamiętać, że konieczne jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz zasobów miast w sposób bardziej efektywny. Musimy poprawiać przestrzeń miast, aby kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Interesuje nas przyszłość terenów miejskich i nad tym musimy skupić się już teraz - zaakcentowała.
Jak oceniła, niektóre miasta europejskie są już pod tym względem w dobrej formie i stanowią świetne przykłady zrównoważonej transformacji; inne muszą nadal poświęcić na nią czas. Dlatego na WUF11 chcielibyśmy omówić perspektywę europejską, zwłaszcza perspektywę naszego regionu, a więc Europy Środkowo-Wschodniej - zadeklarowała Jarosińska-Jedynak.
Jak zanaczyła, celem jest wypracowanie dziedzictwa WUF11 w zakresie rozwoju terenów miejskich. Chcielibyśmy zachęcać do wzięcia udziału, do uczestnictwa w dziedzictwie WUF11. Przedstawiliśmy podczas nieformalnego spotkania dyrektorów generalnych zajmujących się kwestiami miejskimi projekt deklaracji - i otrzymaliśmy już pierwsze uwagi. Mamy nadzieję, że dzisiaj uda nam się rozpocząć dyskusję na ten temat - podkreśliła pełnomocniczka rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego.
Daniela Grabmllerová z ministerstwa rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej przypomniała, że WUF11 odbędzie się w roku, w którym Czechy przejmą prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Wskazując m.in., że jej resort przygotował nową agendę miejską dla Czech, przyjętą przez tamtejszy rząd wiosną br. zapewniła, że Czechy podpisują się pod przygotowaną pod kątem WUF11 wspólną deklaracją dot. zrównoważonego rozwoju miast.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.