Zastosowane w podziemnych wyrobiskach rydułtowskiego ruchu rozwiązanie polega na zastosowaniu przemienników częstotliwości do zasilania agregatów ciśnieniowych. Dzięki temu rozwiązaniu osiągnięto płynną regulację wydajności agregatów w zakresie od 85 do 509 litrów na minutę z jednego tylko agregatu ciśnieniowego.
Dwa zespoły innowacyjne
– Przed dwoma laty podjęliśmy się prac związanych z projektowaniem i budową nowego centralnego stanowiska agregatów ciśnieniowych. W celu umożliwienia przyszłej koncentracji wydobycia w części wschodniej kopalni, w rejonach E1, E-E1, E2, a w dalszej perspektywie także w rejonie B-R – wyjaśnia Dariusz Stasiowski, główny mechanik ds. dołowych w ruchu Rydułtowy.
Na stanowisku rozmieszczonych zostało sześć stacji agregatów ciśnieniowych, w tym dwóch zespołów innowacyjnych, które będą stanowić podstawowe źródło zasilania całej kopalni w emulsję olejowo-wodną o wysokim ciśnieniu.
Warto wiedzieć, że emulsja tworzona jest na bazie specjalistycznych koncentratów i tłoczona do głównych frontów wydobywczych kopalni przy pomocy sieci rurociągów. W ruchu Rydułtowy mają one obecnie długość ponad 12 km. Emulsja jest niezbędna głównie do zasilania sekcji obudowy zmechanizowanej w wyrobiskach ścianowych. Ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zatrudnionej na dole załogi, zwłaszcza gdy eksploatacji towarzyszy zagrożenie tąpaniowe. W grę wchodzi bowiem zapewnienie właściwej podporności sekcji. Emulsja musi posiadać odpowiednie parametry techniczne, a sieć rurociągów zapewnić odpowiednią wydajność.
– Stanowisko agregatów ciśnieniowych uruchomiliśmy w kwietniu br. Wcześniej emulsja była tłoczona konwencjonalnymi zespołami pompowymi, co nie sprzyjało utrzymywaniu stabilności ciśnienia w sieci. Szybko ulegały wyeksploatowaniu podzespoły armatury ciśnieniowej. W dobie ograniczania kosztów eksploatacji wprowadzenie tego rodzaju innowacyjnego rozwiązania miało uzasadnienie. Mamy teraz płynną regulację wydajności układu w zapotrzebowaną emulsję – podkreśla Marcin Kościuk, nadsztygar mechaniczny ds. urządzeń dołowych w ruchu Rydułtowy.
Mniejsze zużycie energii
Należy również dodać, że poprzednie rozwiązanie zakładało ciągłe tłoczenie emulsji przez agregaty ciśnieniowe. Obecnie jest ono dostosowane do bieżącego zapotrzebowania kopalni, w zależności od tempa pracy ścian, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu energii elektrycznej niezbędnej do zasilania stacji agregatów. Ponadto jej umiejscowienie na najniższym poziomie kopalni i przy szybie Leon IV, zapewnia grawitacyjny spływ emulsji z rejonu całej kopalni i wyeliminowanie pompowni pośrednich. Dwa nowe zespoły agregatów pozwalają na wytworzenie emulsji o odpowiednich parametrach i zapewniają zaopatrzenie w nią wszystkich frontów wydobywczych.
Aktualnie ruch Rydułtowy kopalni ROW prowadzi eksploatację z dwóch ścian w pokładzie 713/1-2: IV-E1 i V-E1 oraz jedną ścianą w pokładzie 712/1-2+713/1-2. Jest to ściana III E-E1.Wydobycie kształtuje się na poziomie 8 tys. t węgla netto na dobę. Eksploatacja ściany IV-E1 zostanie niebawem zakończona. Ściany III-E-E1 i V-E1 będą miały swój planowany finisz odpowiednio w sierpniu i grudniu br. W sześciu własnych przodkach i jednym prowadzonym przez firmę zewnętrzną trwają roboty przygotowawcze dla uruchomienia kolejnych ścian. W 2021 r. planowane jest uruchomienie jeszcze trzech w różnych rejonach ruchu Rydułtowy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.