W tym roku Boże Ciało wypada 3 czerwca i nie będzie miało tak pięknej oprawy, jak jeszcze dwa lata temu.
Każda z diecezji wydała zalecenia w sprawie organizacji procesji. W większości będą organizowane na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych wynikających z pandemii koronawirusa.
Boże Ciało wprowadzono do kalendarza liturgicznego w XIII w. Święto ustanowiono w wyniku objawień błogosławionej Julianny, przeoryszy augustianek z klasztoru Mont Cornillon w Belgii. Biskup Robert ustanowił je w 1246 r. dla diecezji w Liège. W następnych latach święto zdobyło popularność w sąsiednich diecezjach. W 1264 r. papież wprowadził je jako festum Corporis Christi (święto Bożego Ciała) w całym Kościele. Wkrótce zaczęły mu towarzyszyć uroczyste procesje. Najpierw w Kolonii, a w XV w. w całych Niemczech, Anglii, Francji i północnych Włoszech.
W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, świętowano w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.
Podczas procesji odczytuje się cztery Ewangelie przy czterech ołtarzach. Ołtarze są ozdobione i przystrojone w drzewka i kwiaty. Celem święta jest uczczenie pamiątki ustanowienia Eucharystii przez Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, a także publiczne wyznanie wiary w Chrystusa oraz uproszenie błogosławieństwa dla wiernych.
Na Śląsku najbardziej znana i najpiękniejsza procesja jest organizowana w Lipinach w Świętochłowicach. Po raz pierwszy mieszkańcy tej tradycyjnie górniczo-hutniczej dzielnicy poszli w niej prawdopodobnie po poświęceniu kościoła św. Augustyna, czyli w 1872 r. Dokładna data pierwszej procesji nie jest jednak znana. Wierni ubierają się z tej okazji w tradycyjne regionalne stroje. Pochodowi towarzyszą zawsze tłumy oglądających i reporterów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.