Duży wzrost wydajności pracy to efekt powrotu wolumenu produkcji na wysokie poziomy - wskazał w komentarzu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.
Ekspert odniósł się do danych GUS, który podał w komunikacie, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. wzrosła o 16,8 proc. rdr, przy zatrudnieniu niższym o 1,1 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 7,3 proc.
Wysoki wzrost wydajności pracy w przemyśle w okresie styczeń - kwiecień to anomalia statystyczna, a nie sygnał zmiany jakościowej - wskazał Rybacki. Przypomniał, że blisko rok temu przedsiębiorstwa przemysłowe zmuszone były wstrzymywać produkcję, a jednocześnie utrzymywały zatrudnienie w nieznacznie zmniejszonym zakresie z uwagi na działanie tarcz finansowych.
- W efekcie - jak zauważył - w całym pierwszym półroczu 2020 roku obserwowaliśmy spadek wydajności o 4,9 proc. Dodał, że obecnie, gdy wolumen produkcji powrócił na wysokie poziomy, odbija też wydajność.
Rybacki zaznaczył, że podobne tendencje będą występować we wszystkich gospodarkach Unii Europejskiej, ponieważ pozostałe państwa członkowie także stosowały mechanizmy obrony rynku pracy. Zauważył, że wśród dużych gospodarek rozwiniętych wyjątkiem są Stany Zjednoczone.
- Amerykański rynek pracy cechuje się mniejszymi zabezpieczeniami. Po wybuchu pandemii wraz ze spadkiem produkcji dochodziło do licznych zwolnień pracowników. W efekcie statystyki wydajności oddawały rzeczywiste wyniki pracowników - wyjaśnił.
Z danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa w kwietniu 2021 r. wzrosła o 44,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,2 proc. Wzrost w ujęciu rocznym odnotowano w 32 spośród 34 działów: m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 370,5 proc., mebli - o 125,8 proc., urządzeń elektrycznych - o 111,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 90,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 63,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 58,5 proc., maszyn i urządzeń - o 51,3 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.