Wykonawcę pilotażowego projektu zakładającego optymalizację czasu przejazdu tramwajów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wybrały władze tej organizacji. W pierwszej kolejności analizowane mają być trasy trzech linii między Katowicami i Bytomiem oraz Katowicami i Sosnowcem.
O uruchomieniu projektu Rozwoju transportu tramwajowego poprzez optymalizację czasu przejazdu - TramwajeM mówił podczas marcowych obrad zgromadzenia Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak. W środę, 19 maja, podczas sesji zgromadzenia GZM, Karolczak poinformował o wyborze wykonawcy.
Wybraliśmy wykonawcę, który opracuje koncepcję optymalizacji ruchu tramwajowego. To pilotaż - my to nazywamy - przyspieszenia obejmującego trzy linie tramwajowe T6, T7 i T15, funkcjonujące na terenie Metropolii, przebiegające przez miasta: Bytom, Chorzów, Katowice, Świętochłowice i Sosnowiec - powiedział przewodniczący.
Pytany przez PAP uściślił, że w postępowaniu na wybór wykonawcy zgłosiły się trzy firmy: stradtraum Polska, Transport Consulting oraz Pracownia Projektowa Drog-Cad. Wygrała pierwsza z nich, z ceną 126 tys. zł netto.
Umowa jest w procedurze zbierania niezbędnych podpisów - wskazał przewodniczący.
Ogłaszając projekt Karolczak mówił, że takie elementy, jak wykorzystanie inteligentnych systemów transportowych czy możliwości poprawy inżynierii ruchu w ramach tzw. zielonej fali, są już w dużej mierze wdrożone w miastach, jednak odpowiednie ich wykorzystanie może spowodować, że tramwaj będzie rzeczywiście szybkim środkiem transportu.
Zastrzegł, że obecnie średnia prędkość handlowa tramwajów w GZM często jest niższa, niż autobusów. To jest coś, co należy szybko poprawić. To tramwaj powinien być tym szybszym, wygodniejszym środkiem transportu. Jego uruchomienie więcej nas kosztuje, trzeba go lepiej wykorzystywać - akcentował Karolczak.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) poprzez swój Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Każdego dnia na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu miast i gmin z nią sąsiadujących wypuszcza ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów.
ZTM zamawia usługi transportowe u operatorów - przewoźników. Jedynym operatorem tramwajowym jest należąca do 12 samorządów regionu spółka akcyjna Tramwaje Śląskie. Obecnie obsługuje ona 29 linii tramwajowych. Wybrane do projektu linie nr 6, 7 i 15 to jedne z kluczowych połączeń.
Linia nr 6 kursuje między pętlami w południowej dzielnicy Katowic - Brynowie oraz przy ul. Wrocławskiej w zachodniej części Bytomia; przejeżdża przez rynki w Katowicach i Chorzowie oraz ścisłe centrum Bytomia. Obecnie rozkładowy czas jej przejazdu od pętli do pętli to ok. 70 min, a z centrum Bytomia do centrum Katowic - ok. 45 min.
Linia nr 7 jeździ ze wschodniej dzielnicy Katowic - Zawodzia do Placu Sikorskiego w bytomskim śródmieściu, m.in. przez Chorzów Batory i Świętochłowice. Tu podróż całą trasą zajmuje ok. 60 min, a z centrum Bytomia do centrum Katowic - ok. 50 min.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.