Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wyszedł z inicjatywą organizacji plenerowej wystawy Powstania śląskie 1919-1921. Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i we współpracy z Wojewodą Śląskim będzie prezentowana w wielu miastach na terenie całego kraju, w tym w większości wojewódzkich - poinformował IPN w komunikacie przesłanym do netTG.pl.
Wystawa zostanie uroczyście otwarta w czwartek, 20 maja, o godz. 12.00, na Rynku w Jaworznie przy siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5). W wydarzeniu wezmą udział udział m. in. dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Po wystawie oprowadzi Aleksandra Korol-Chudy - autorka ekspozycji.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 6 czerwca. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską. – To najważniej aspekty tej opowieści - wyjaśnia IPN.
Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.