Połączenie poprzez przejęcie będzie wyglądało tak, że spółki Lotos i PGNiG będą wcielone w Grupę Orlen. Powstanie jedna grupa. Będzie to przejęcie bezgotówkowe. Skarb Państwa nie sprzedaje, tylko wnosi Lotos oraz PGNiG do Grupy Orlen, dzięki czemu zwiększa się jej wartość - wyjaśnił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w piątkowej wypowiedzi dla mediów.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Z kolei warszawski sąd, mimo złożonych wniosków, nie wpisał zmian personalnych z zarządzie Polska Press.
- W tym zakresie mamy opinie kancelarii międzynarodowych, doradców finansowych. Nie można ograniczyć prawa do przejęcia, które zostało już skonsumowane. Nad tą sytuacją głowią się prawnicy i nikt nie może zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi. Wykonaliśmy decyzję po zgodzie UOKiK. Zrobiliśmy to zgodnie z obowiązującym prawem. Wszelkie organy spółki zostały powołane zgodnie z prawem i funkcjonują. Wszystkie decyzje, mimo iż nie ma wpisu do KRS-u, są zgodne z prawem i nie ulegają podważeniu. Wyrok jest dziwny. Wykonujemy prawa z udziałów. Gdybym ich nie wykonywał, potem byłbym odpowiedzialny za działanie na szkodę spółki. Ona normalnie funkcjonuje, ma dobre parametry finansowe i jest wpięta w łańcuch korporacyjny koncernu PKN Orlen - powiedział Daniel Obajtek.
Płocki koncern jest coraz bliżej fuzji z Grupą Lotos, Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Skarbem Państwa. W środę, 12 maja, wszystkie strony podpisały umowę o współpracy.
- Koncern multienergetyczny budujemy już ponad 3 lata. Przejęliśmy Energę, przejmujemy różne zależne spółki. Mamy zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu, mamy list intencyjny ws. przejęcia PGNiG. Teraz została określona struktura transakcji - jak będzie to wyglądało. To kolejny, ale bardzo ważny etap. Po pierwsze, jest uchwała intencyjna polskiego rządu o połączeniu poprzez przejęcie. Po drugie, opozycja może nie będzie budzić demonów. Połączenie poprzez przejęcie będzie wyglądało tak, że spółki Lotos i PGNiG będą wcielone w Grupę Orlen. Powstanie jedna grupa. Będzie to przejęcie bezgotówkowe - zaznaczył prezes płockiego koncernu.
Skarb Państwa nie sprzedaje, tylko wnosi Lotos oraz PGNiG do Grupy Orlen, dzięki czemu zwiększa się jej wartość. W ślad za tym będą emitowane dodatkowe akcje, które przejdą na akcjonariuszy Grupy Orlen, Lotosu i PGNiG. W ten sposób Skarb Państwa podniesie swój poziom w Orlenie do około 50 procent akcji - wyjaśnił Daniel Obajtek.
- Z Grupy Lotos będzie wydzielona rafineria w Gdańsku. Będzie ona spółką-córką PKN Orlen, natomiast pozostali pracownicy Lotos S.A. przejdą do Grupy Orlen, która będzie integralna. Zostaną zależne spółki, które również będą prowadzić działalność. Powstanie koncern multienergetyczny, który będzie koncernem globalnym, mającym 200 mld przychodu. Dzięki temu nie będziemy rozgrywani jak dzieci, choćby w wielu procesach inwestycyjnych. Powstanie koncern, który będzie mógł z większą siłą budować polską gospodarkę - powiedział prezes PKN Orlen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.