W Jastrzębiu-Zdroju zostanie otwarta klasa kształcąca w zawodach lotniczych. Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego otrzymał zgodę urzędu miasta na otwarcie dwóch nowych kierunków kształcenia: technik mechanik lotniczy oraz technik eksploatacji portów i terminali.
Jak poinformowali przedstawiciele jastrzębskiego magistratu, kształcenie zawodowe będzie odbywało się przy wsparciu Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz portów lotniczych. Zajęcia będą się odbywały w Zespole Szkół Nr 2 przy ulicy Poznańskiej, w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie na lotniskach w Rybniku, Bielsku-Białej i Katowicach-Pyrzowicach, a także w Sławkowie, Terminalu Kontenerowym Cargo Connect Gliwice, Terminalu PCC Intermodal Gliwice.
- Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli spełniać marzenia związane z lotnictwem. Jednocześnie to zawód z perspektywą na dobrze płatną pracę. Fachowcy w tych dziedzinach są cenieni i poszukiwani. Po zdobyciu tytułu technika można już rozpoczynać karierę zawodową lub kontynuować naukę na studiach inżynierskich. Wachlarz możliwości, jakie wiążą się z tym kierunkiem jest duży. Jastrzębianie nie muszą w poszukiwaniu ciekawych kierunków kształcenia wyjeżdżać poza nasze miasto - mówi prezydent miasta Anna Hetman.
Zespół Szkół Nr 2 będzie tworzyć nowe kierunku w oparciu o Politechnikę Śląską w Gliwicach.
- Wsparcia merytorycznego w tworzeniu nowych kierunków udzielił nam prof. Jarosław Kozuba, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej. Otrzymaliśmy deklarację współpracy tej uczelni z naszą szkołą. Absolwenci technikum na kierunkach związanych z lotnictwem będą mieli zagwarantowaną wysoką jakość kształcenia. Kontakt z Politechniką Śląską, już na tym etapie kształcenia, pozwoli im zapoznać się ze specyfiką uczelni - mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.
Pomysłodawcy wskazują na badania, które mówiące o dużym zapotrzebowaniu na dobrze wykształconych specjalistów właśnie z dziedziny: technik mechanik lotniczy oraz technik eksploatacji portów i terminali. Przemysł lotniczy to nowoczesna i prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. XXI wiek to lotnictwo nowej generacji, opartej na nowoczesnych technologiach oraz naukach technicznych i ekonomicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.