Sfinansowanie w przyszłorocznym rozkładzie jazdy połączeń kolejowych na trasach Gliwice - Bytom oraz Katowice - Sławków - zapowiedziała w środę Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. GZM płaci już za dodatkowe kursy na głównych trasach regionu - w tym roku ponad 9 mln zł.
Jak poinformował w środę Witold Trólka z biura prasowego Metropolii, w 2022 r. GZM pokryje koszt reaktywacji kursów pasażerskich na trasie Gliwice - Bytom oraz sfinansuje dodatkowe połączenia pasażerskie na trasie Katowice - Sławków. Oprócz tego Metropolia, jak do tej pory, będzie dofinansowywać połączenia na głównych trasach.
Kontynuujemy nasze działania w ramach podstawowego wariantu zero Koncepcji Kolei Metropolitalnej, który zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Od 2022 r. chcemy dać mieszkańcom Metropolii nowe możliwości podróżowania koleją - powiedział, cytowany przez Trólkę, członek zarządu GZM odpowiedzialny za transport Grzegorz Kwitek.
Kwitek przypomniał, że w ostatnich latach Metropolia dofinansowywała połączenia, które zostały zaproponowane przez organizatora kolejowych przewozów pasażerskich, czyli urząd marszałkowski woj. śląskiego.
Teraz to my, jako Metropolia, podtrzymując wolę obecnego poziomu finansowania pociągów, zaproponowaliśmy również listę nowych połączeń, które jesteśmy gotowi w całości sfinansować. Przygotowaliśmy również projekt rozkładu jazdy dla nowych, finansowanych przez GZM połączeń. Od początku to w pełni nasza inicjatywa - podkreślił.
W nowym rozkładzie GZM zapłaci m.in. za 15 par połączeń na trasie Gliwice-Bytom, gdzie pociągi pasażerskie nie kursują od 2013 r. Zakładana jest tam częstotliwość co 1h w godzinach szczytu i co 2h poza szczytem, a połączenia mają zostać dopasowane m.in. do funkcjonowania gliwickich zakładów pracy. Metropolia wskazuje, że dzięki pracom na sieci zarządcy kolejowej infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych, czas jazdy między centrum Gliwic, a centrum Bytomia, wyniesie 20 minut.
GZM zapłaci też za 5 dodatkowych par pociągów na trasie Katowice - Sławków, dzięki czemu liczba par pociągów kursujących na tej trasie wzrośnie do 14. W dni robocze pociągi, z których będą mogli korzystać też m.in. mieszkańcy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, mają kursować co godzinę. W kontekście połączeń do Sławkowa urząd metropolitalny deklaruje wolę rozszerzenia oferty Metrobiletu (oferty wspólnego biletu na pociąg i komunikację miejską) o przewoźnika Polregio.
Szczegóły rozkładów jazdy na trasach Katowice - Sławków i Bytom - Gliwice będą znane po opracowaniu rozkładu jazdy przez PLK. Równolegle Metropolia zamierza dalej dofinansowywać połączenia na głównych trasach: Gliwice - Katowice - Dąbrowa Górnicza oraz Tychy - Katowice - Dąbrowa Górnicza.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od wielu miesięcy deklaruje, że byłaby gotowa finansować więcej połączeń Kolei Śląskich. Na głównych szlakach kolejowych w regionie przepustowość jest jednak bliska wyczerpania, dlatego kluczowe jest dobudowanie dodatkowych torów dla pociągów aglomeracyjnych.
Władze GZM wskazują, że finansowanie dodatkowych połączeń Kolei Śląskich w obrębie miast i gmin Metropolii traktują jako zgodne z koncepcją Kolei Metropolitalnej. Jest to jeden z głównych projektów GZM - zakładający tworzenie sprawnej sieci połączeń komunikacyjnych w oparciu o rozwój kolei.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.