Pokopalniane osiedle ma zostać pozbawione przystanku kolejowego. Czy w zamian powstanie tam przystanek autobusowy? Wcale nie jest to takie pewne.
Niedaleko bytomskiej kopalni węgla kamiennego Eko-Plus znajduje się położone ustronnie, na skraju lasu, osiedle mieszkaniowe. Wszystkie domy mają adres ul. Przy Kopalni Bytom. Tak bowiem w przeszłości nazywała się pobliska kopalnia. Według stanu z 19 kwietnia br. zameldowane były na ul. Przy Kopalni Bytom 442 osoby na pobyt stały i 11 osób na pobyt czasowy.
- Budynki mieszkalne przy ul. Przy Kopalni Bytom stanowią własność wspólnot mieszkaniowych z udziałem SRK SA. Ich budowę realizowano w trzech etapach. Najstarsze pochodzą z końcówki lat 20. [XX wieku - red.], kolejne z końcówki lat 50., a najnowsze z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Obecnie budynki te są własnością wspólnot mieszkaniowych powstałych na dawnym majątku Kompani Węglowej SA oraz SRK SA - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Domy przy ul. Przy Kopalni Bytom to jedyne osiedle w mieście, do którego łatwiej dojechać pociągiem osobowym, niż tramwajem czy autobusem. Tuż przy osiedlu znajduje się bowiem przystanek kolejowy Bytom Północny, położony przy linii kolejowej nr 131, zwanej Węglówką. PKP Polskie Linie Kolejowe SA prowadzą obecnie przebudowę tej linii. W ramach inwestycji, która ma być sfinalizowana za kilka lat, przystanek Bytom Północny ma zostać zlikwidowany. W zamian ma powstać inny, bliżej samej kopalni, ale dalej od osiedla.
- Przystanek kolejowy przy ul. Przy Kopalni zostanie przeniesiony 500 m dalej w pobliże ul. Strzelców Bytomskich. Spowodowane jest to danymi określającymi liczbę osób korzystających z tego przystanku, które wskazywały na nikłe zainteresowanie pasażerów obecną lokalizacją. W konsekwencji tych danych PKP planowało likwidację tego przystanku. W trakcie rozmów i negocjacji z prezydentem Bytomia w związku z modernizacją linii kolejowej nr 131 udało się wynegocjować budowę innego przystanku w rejonie osiedla Stroszek, którego lokalizacja jest bardziej atrakcyjna dla potencjalnych pasażerów - dodaje Tomasz Sanecki z UM Bytom.
Takie rozwiązanie będzie dogodniejsze dla mieszkańców bloków położonych po wschodniej stronie kopalni Eko-Plus, przy ul. Strzelców Bytomskich. Stracą na tym natomiast mieszkańcy ul. Przy Kopalni Bytom. Czy w związku z tym gmina planuje np. utworzyć przystanek autobusowy przy tej ulicy i wprowadzić tam kursy autobusów, jeżdżących ulicami Dąbrową Miejską i Celną? Na razie nie ma takich planów.
Utworzenie nowego przystanku autobusowego przy ul. Przy Kopalni wymagałoby zdaniem bytomskiego magistratu przeanalizowania, ile osób jest zainteresowanych utworzeniem takiego przystanku oraz ile z nich będzie korzystać z takiej formy transportu. Obecnie najbliższy przystanek autobusowy na ul. Celnej znajduje w odległości ok. 500 m od osiedla przy ul. Przy Kopalni Bytom, zaś tramwajowy Dąbrowa Miejska Centrum Handlowe przy ul. Strzelców Bytomskich w odległości ok. 600 m. Ewentualne utworzenie przystanku komunikacji miejskiej na ul. Przy Kopalni Bytom zostanie poddane analizie i decyzje zostaną podjęte przez gminę wspólnie z ZTM Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.