Górnicy wiedzą, czym jest odpowiedzialność. Dlatego też nie powinno dziwić, że tak wielu pracowników Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowało się zapisać na szczepienia przeciwko COVID-19. Rejestracja za pośrednictwem portali pracowniczych w obu spółkach trwała od 30 kwietnia do 3 maja. W tym czasie swój akces zgłosiło ponad 16 tys. osób – 12,5 tys. z PGG i prawie 3,9 tys. z JSW.
Należy zwrócić uwagę, że działo się to w chwili, gdy osoby urodzone w latach 80. mogły rejestrować się samodzielnie. Ponadto w kraju uruchomiono mobilne punkty szczepień. Jeden z nich był zlokalizowany w Chorzowie. Tam w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” podano 3,5 tys. dawek preparatu Johnson&Johnson.
– Polska Grupa Górnicza zaraz po tym, jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił akcję szczepienia w zakładach pracy, przystąpiła do działań. Byliśmy w pełnej gotowości już po kilku dniach. Teraz w zasadzie czekamy w blokach startowych, aż będziemy mogli szczepić. Akcja zorganizowana przez Spółkę spotkała się z dużym zainteresowaniem pracowników. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w tym samym czasie pojawiła się możliwość rejestracji w coraz niższych przedziałach wiekowych i to sprawiło, że doszło do znacznego przyspieszenia szczepienia populacyjnego. Ludzie rejestrowali się sami za pośrednictwem m.in. e-skierowania. Bardzo pozytywnym aspektem jest to, że pracownicy zgłaszali członków swoich rodzin. To pokazuje dbałość i troskę o najbliższych i chęć zapewnienia im bezpieczeństwa. Ponad 1/3 rejestracji dotyczyła właśnie członków rodzin naszych pracowników – mówi dyrektor Biura Zakupów i Usług w PGG Wiesław Zygmunt. JSW i PGG zgłosiły już zamiar przeprowadzenia szczepień do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Teraz czekają na szczegóły i oczywiście dostarczenie partii szczepionek.
W PGG szczepienia będą odbywać się w dziesięciu punktach zlokalizowanych na obszarze działalności Grupy. Natomiast w JSW punkty będą we wszystkich kopalniach za wyjątkiem ruchu Szczygłowice. W Spółce uruchomiono także zapisy na listę rezerwową, które potrwają do 9 maja.
PGG i JSW, przystępując do programu szczepień w zakładach pracy, znalazły się w gronie 484 przedsiębiorstw, które także wykazały gotowość do wzięcia udziału w akcji. W sumie w ten sposób zebrano 530 tys. chętnych, o czym poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Liczba wykonanych szczepień do czwartku, 6 maja, w Polsce wyniosła 12 614 821, z czego 9 454 763 pierwszą dawką.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.