Rozbudowa Zbiornika Unieszkodliwiania Odpadów Żelazny Most to jedna z kluczowych inwestycji realizowanych przez KGHM Polska Miedź. Dzięki powstaniu tzw. Kwatery Południowej będzie to największy w Europie i jeden z największych obiektów tego typu na świecie. Inwestycja będzie ukończona w tym roku, choć pierwotnie wskazywano na 2022 r. KGHM wyjaśnił, że jest o efektem wielu czynników.
„Wysokie tempo prac utrzymywane przez wykonawcę, dobra komunikacja oraz skuteczny nadzór inwestorski przyczyniły się do dużego przyspieszenia i na tą chwilę stopień wykonania robót ziemnych jest bardzo zaawansowany. Pozostałe asortymenty takie jak np. wykonanie uszczelnień i warstw drenażowych również są przyspieszone, a ich zaawansowanie, pozwala na stwierdzenie, że roboty zostaną zakończone w bieżącym roku” - odpowiedziały służy prasowe miedziowego koncernu na pytania, które Górnicza zadała w sprawie inwestycji.
Dodano także, że pod koniec zeszłego roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie oraz zakończono budowę infrastruktury gospodarki namywającej. Dzięki temu KGHM uzyskał możliwość rozpoczęcia eksploatacji Kwatery Południowej poprzez deponowanie odpadów.
Żelazny Most jest monitorowany całodobowo przez ponad 41 tys. czujników. Rocznie do składowiska trafia około 29 mln t odpadów poflotacyjnych. Zbiornik zajmuje powierzchnię 1400 ha, a wraz z dobudowywaną obecnie do obiektu głównego tzw. Kwaterą Południową, obszar 2000 ha.
W przypadku budowy zapór na Kwaterze Południowej wykorzystano inna technologię od tej stosowanej w Obiekcie Głównym. Dotychczasowa polegała to na nadbudowywaniu kolejnych obwałowań na plażach utworzonych poprzednio do wewnątrz zbiornika. Nowy sposób opiera się natomiast na budowie zapór na zewnątrz. Został on wypracowany przez inżynierów z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź, projektantów i zatwierdzony przez zespół międzynarodowych ekspertów. Dzięki takiej budowie obiekt będzie znacznie bezpieczniejszy zarówno w eksploatacji, jak i dla otoczenia.
Spółka wyjaśniła także, że rozbudowa zbiornika będzie stanowić milowy krok w historii Oddziału Zakład Hydrotechniczny, który odpowiada za funkcjonowanie Żelaznego Mostu.
„W nowym obiekcie całkowicie zmieni się podejście do deponowania odpadów, co jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla załogi. Dodatkowym i niezbędnym elementem Kwatery Południowej jest równolegle budowana Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów, która rozdziela odpad na dwa odrębne strumienie. Jeden przeznaczony do nadbudowy zapór, a drugi do wypełnienia czaszy obiektu” - wyjaśniono.
KGHM przyznaje, że oczywistą konsekwencją produkcji miedzi jest powstawanie odpadów flotacyjnych i konieczność ich zagospodarowania. Dlatego częścią strategii firmy jest zabezpieczenie wymaganej pojemności do zdeponowania odpadów. Ponadto spółka rozważa różne możliwości zapewniające prowadzenie dalszej działalności operacyjnej w tym obszarze.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.