W środę, 24 kwietnia, wynegocjowana przez związki zawodowe i delegację rządową umowa społeczna dla górnictwa ma zostać parafowana. Jak poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, kolejnym krokiem ma być złożenie do końca tego tygdonia wniosku prenotyfikacyjnego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Przed rozpoczęciem środowego spotkania wiceminister Artur Soboń powiedział, że w ostatnich dniach pracował zespół redakcyjny, który „dopracował” tekst umowy.
- Zespół pracował w wąskim gronie, tutaj spotykamy się w szerszym gremium. Jest kilka miejsc, które wymagają tego, abyśmy sobie potwierdzili, że to jest okej. Myślę, że dzisiaj uda się to sfinalizować – stwierdził Soboń. - Póki umowa nie jest podpisana, zawsze są możliwe zmiany w treści – dodał.
Jak poinformował, po parafowaniu umowy prace nad wnioskiem prenotyfikacyjnym ma rozpocząć UOKiK.
- Będziemy chcieli do końca tego tygodnia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta złożyć wniosek prenotyfikacyjny oraz rozpocząć w maju już samą prentyfikację, a potem notyfikację – wskazał Soboń.
Wiceminister aktywów państwowych był również pytany o plany konsolidacji spółek górniczych.
- Póki co idziemy do Komisji Europejskiej z wnioskiem, który dotyczy trzech spółek – Polskiej Grupy Górniczej, Taurona Wydobycie i Węglokoksu Kraj. Chcemy, aby każda z tych spółek była objęta pomocą publiczną. Natomiast wszelkie rozwiązania związane z ewentualną konsolidacją tych podmiotów będą przez nas rozważne wtedy, kiedy będziemy mieli w wyniku rozmów z Komisją tego typu propozycję na stole. Będziemy ją analizować i rozmawiać ze stroną społeczną. Dzisiaj pokazujemy we wniosku i w całej umowie społecznej trzy odrębne spółki – powiedział Soboń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.