23 i 24 kwietnia 2021 roku prezydent USA Joe Biden zorganizował wirtualny szczyt klimatyczny, którego celem było zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest wprowadzenie natychmiastowych zmian w zakresie ochrony środowiska. Istotna w tym kontekście okazuje się edukacja.
Nie tylko Dzień Ziemi!
O środowisko, ochronę klimatu i realne zmiany zmniejszające negatywne oddziaływanie człowieka na planetę walczyć trzeba na co dzień. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Ważna jest przede wszystkim edukacja od najmłodszych lat. Korzystając z takich serwisów jak WikiKids, można pomóc dzieciom zapoznać się z podstawowymi tematami takimi jak ochrona środowiska, znaczenie Dnia Ziemi, segregacja odpadów. Kształtując świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży, można mieć nadzieję, że przyszłe pokolenia większość swoich decyzji (od kupna produktów w opakowaniach biodegradowalnych, przez segregację śmieci, po wybór środka transportu na wakacje) będą podejmować z uwzględnieniem kwestii ochrony środowiska. Zresztą młodzi ludzie mają znacznie większą wrażliwość niż dorośli i w dużym stopniu sami poszukują wiedzy na temat świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dóbr planety.
Każdy z nas, każdy z rządów
Nie da się jednak ukryć, że w perspektywie ekologicznej liczą się nie tylko wybory każdego z nas dotyczące segregacji śmieci, bardziej racjonalnych zakupów czy ekologicznego budownictwa, ale także wielkich korporacji i rządów państw. Wirtualny szczyt zorganizowany przez Joe Bidena pokazuje, że temat wprowadzania radykalnych zmian na rzecz ochrony środowiska powraca z całą mocą. Warto przypomnieć, że do tych działań rządy państw często popychane są właśnie przez dzieci i młodzież. Dość wskazać na postać Grety Thunberg czy działania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. To właśnie przyszłe pokolenia zadecydują o tym, jak będzie wyglądał nasz świat. Widać jednak wyraźnie, że dzieci i młodzież nie chcą już czekać, nie chcą pozwolić nam, dorosłym, jeszcze bardziej zniszczyć planety. I w tych działaniach trzeba ich wspierać.
Co zależy od dzieci?
Wiele osób jest przekonanych, że strajki młodzieżowe oraz inne formy aktywności ekologicznej podejmowane przez dzieci i młodzież nie mają racji bytu, bo przecież nie ma to wpływu na politykę państwa. Coraz częściej okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Coraz większa grupa przywódców świata i ich doradców pilnie wsłuchuje się w głos nowego pokolenia, które ma bezkompromisowy stosunek do ekologii. To właśnie dzieci najgłośniej przypominają o tym, że nie mamy planety „B”, ani żadnego planu awaryjnego. Warto ten głos usłyszeć, ale i pomóc mu się rozwinąć. Mali ekolodzy często samodzielnie chcą zgłębiać wiedzę o Ziemi i tym, jak można pomóc planecie. Warto wtedy pokierować je do takich serwisów jak WikiKids, gdzie czekają na nie merytoryczne artykuły napisane bardzo przystępnym językiem, specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorcach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.