W najbliższym czasie kurs EUR/PLN pozostanie stabilny w okolicy 4,55, a rentowności krajowych obligacji 10-letnich mogą zwyżkować w stronę 1,60 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.
- Czwartkowe posiedzenie EBC przebiegło bez jakichkolwiek zaskoczeń. Polityka banku została utrzymana i pojawiły się komentarze, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie powinna się ona zmienić. Spodziewam się, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN pozostanie w okolicy 4,55 lub nieco niżej. Z kolei w trochę dłuższym terminie będzie wahał się między 4,53 a 4,60 - powiedział Wojciech Stępień.
- Lokalnie dane makroekonomiczne za marzec są mocne i pokazują, że jest duża szansa na sporo wyższy wzrost gospodarczy niż dotychczas zakładał NBP. Do tego w kwietniu, a najpóźniej w maju inflacja przekroczy 4 proc. i prawdopodobnie do końca roku nie spadnie poniżej tego poziomu. Presja na podwyżki stóp proc. będzie narastała - dodał.
Wyjaśnił, że sytuacja, w której RPP będzie zmuszona do zmiany swojej polityki będzie działać na osłabienie złotego.
Jak nie otrzymamy wyraźnej retoryki, która będzie ten scenariusz negowała, to kurs pozostanie na podwyższonych poziomach - dodał.
W czwartek EUR/PLN pozostawał w okolicy poziomu odniesienia na 4,56, podobnie jak USD/PLN blisko 3,80. W tym czasie EUR/USD notowany był po 1,20.
RYNEK DŁUGU
Na rynku długu wzrost stawek swap podbija presję na wzrosty rentowności. Cały czas jednak NBP stabilizuje długi koniec krzywej, więc cały czas poruszamy się w stałym przedziale 1,50-1,60 proc. na 10-latkach. W najbliższym czasie możemy testować górne ograniczenie przedziału, jednak na razie nie powinniśmy wyjść powyżej lokalnego maksimum, które znajduje się nieco powyżej 1,60 proc. - powiedział Wojciech Stępień.
Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych zniżkują o 1 pb do 1,554 proc., a niemieckich idą w dół o 1 pb do -0,270 proc.
czwartek czwartek środa 16.49 9.31 16.04
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.