Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło przetarg na budowę domów z 16 mieszkaniami w dzielnicy Katowic - Giszowcu. Budynki, których architektura ma nawiązywać do założenia osiedla - ogrodu, z którego znany jest Giszowiec, mają zostać sprzedane na rynku.
Jak poinformował w środę, 21 kwietnia, rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak, będzie to pierwsza inwestycja tej miejskiej spółki zakładająca sprzedaż wybudowanych przez nią budynków na rynku - aby sfinansować inną, prospołeczną inwestycję.
Cytowany przez Łyczaka prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że w mieście systematycznie przybywa mieszkań, a lokalny samorząd oferuje je w różnych dzielnicach. - Kolejna inwestycja Katowickiego TBS w Giszowcu wykorzystuje fakt, że to dzielnica atrakcyjna do zamieszkania - dobrze skomunikowana, otoczona zielenią - wskazał Krupa.
Przedsięwzięcie KTBS obejmuje budowę 16 lokali mieszkalnych z infrastrukturą techniczną, budynkami garażowymi, budynkami gromadzenia odpadów i zagospodarowanie terenu. Każde mieszkanie będzie dwukondygnacyjne, o powierzchni między 80 a 90 m. kw. Do mieszkania będą przynależały dwa miejsca postojowe lub jedno miejsce postojowe i jedno stanowisko w garażu. Każdy lokal będzie miał bezpośrednie wyjście do przynależnego ogródka.
Rozpoczęcie budowy przy ul. Działkowej jest planowane na III kw. br., a zakończenie na koniec 2022 r. Potem rozpocząć ma się procedura związana ze zbyciem nieruchomości, najprawdopodobniej w drodze licytacji. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja miejskiej spółki.
- W katowickim towarzystwie mieszkaniowym staramy się poszerzać ofertę lokali i włączać w nią propozycje dla różnych grup mieszkańców - zapewnił prezes KTBS Janusz Olesiński.
- Dla osób poszukujących pierwszego mieszkania lub niechcących inwestować we własne mieszkanie proponujemy wynajem w bardzo dobrym standardzie, z możliwością otrzymania dopłaty do czynszu. Dla tych, którzy są zainteresowani własnym M, zaproponowaliśmy inwestycję z dojściem do własności w budynku przy ul. Krasińskiego, który właśnie kończymy zasiedlać - wymienił prezes Towarzystwa.
- Wreszcie inwestycja na Giszowcu będzie propozycją dla osób poszukujących większych przestrzeni oraz komfortu, a dzięki jej sprzedaży będziemy mogli zaoferować komfortowe mieszkania dla osób potrzebujących wsparcia - wyjaśnił Olesiński, uściślając, że środki ze sprzedaży lokali przy ul. Działkowej zostaną zainwestowane w rewitalizację trzech kamienic przy ul. Mariackiej w ścisłym centrum, gdzie powstaną mieszkania dla seniorów i dla absolwentów oraz mieszkanie chronione.
Półtora roku wcześniej kilkaset metrów od ul. Działkowej KTBS zakończył realizację na Giszowcu Osiedla pod kasztanami. Była to oferta 24 mieszkań w szeregowej zabudowie z partycypacją na poziomie 2 tys. zł za m kw. i czynszem na poziomie 20 zł za metr (w tym dwie trzecie na spłatę kredytu) oraz dojściem do własności po niecałych 20 latach.
Historyczne katowickie osiedle Giszowiec to jeden z projektów kuzynów - architektów Emila i Georga Zillmanów. Na liście obiektów, które zaprojektowali, są m.in. Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, budynki dawnej kopalni Gliwice (dziś część kompleksu inwestycyjnego Nowe Gliwice) czy zabudowania dawnej huty cynku Uthemann w katowickiej dzielnicy Szopienice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.