Podziemna trasa turystyczna w Szczecinie przy ul. Kopalnianej nie zostanie w tym roku udostępniona po zimowej przerwie 15 kwietnia, jak było to planowane. Powodem jest przedłużający się okres hibernacji nietoperzy, spowodowany zimną pogodą. Jeśli aura dopisze, podziemia mają zostać otwarte na początku maja. Ze względu na środki ostrożności podjęte w stanie epidemii, jednorazowo zwiedzać je będą mogły ośmioosobowe grupy z przewodnikiem.
W szczecińskiej dzielnicy Zdroje najpopularniejszym miejscem odpoczynku jest Jezioro Szmaragdowe z charakterystycznym łukowym betonowym mostkiem po linii wąskotorowej. To dawne wyrobisko istniejącej od 1862 r. kopalni odkrywkowej kredy i margla Katherinen, zalanej kilka lat po pierwszej wojnie światowej w wyniku nagłego wypływu wód. Natomiast odnowiony mostek znajdujący się na końcu ul. Kopalnianej, wykorzystywany teraz jako taras widokowy, służył w przeszłości do wywozu urobku z kopalni.
Od kilkunastu lat dodatkową atrakcją tego miejsca są podziemne korytarze ukryte w zboczu wzgórza ponad jeziorem. Wydrążyli je i obetonowali Niemcy podczas drugiej wojny światowej, pomiędzy lipcem 1943 r. a lutym 1944 r. Z chodnikami połączony jest także liczący 23 m szyb, prowadzący na powierzchnię. Jeden z korytarzy o beczkowatym przekroju pochodzi być może z innego okresu. Przypuszcza się, że może to być ocalały fragment sztolni poszukiwawczej wydrążonej wcześniej na potrzeby kopalni odkrywkowej.
Zapomniane podziemia zostały odgruzowane i uporządkowane w 2006 r., a w maju 2007 r. po raz pierwszy założono tam oświetlenie elektryczne. Co roku demontowane jest ono jesienią do konserwacji. Na pół roku bowiem podziemna trasa turystyczna wyłączana jest z użytkowania, aby zapewnić spokój nietoperzom.
Obecnie podziemia są przygotowywane do kolejnego sezonu. Ich gospodarzem jest Szczecińskie Centrum Edukacji Ekologicznej Szmaragdowe - Zdroje, które zajmuje budynek wejściowy do podziemi. W zależności od obserwowanej w drugiej połowie kwietnia frekwencji osób odwiedzających Jezioro Szmaragdowe podjęta zostanie decyzja o tym, w jakich godzinach w maju będą udostępniane podziemia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.