Czeski rząd żąda zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie. Polska Grupa Energetyczna odpowiada stanowczo: „to groźny precedens niosący ze sobą poważne ryzyko dzikiej transformacji energetycznej, będącej przeciwieństwem sprawiedliwej transformacji promowanej przez Komisję Europejską”.
Jaka przyszłość czeka wspomniany zakład? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w najbliższym wydaniu Górniczej, która ukaże się w czwartek, 15 kwietnia.
W naszym tygodniku przyglądamy się też sytuacji na linii górnicze związki zawodowe – rząd. 16 kwietnia odbędzie się kolejne związkowo-rządowe spotkanie w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. Niewykluczone, że stronom uda się wreszcie uzgodnić wszystkie sporne zapisy.
Jak wiadomo, epidemia COVID-19 nie odpuszcza i wyjątkowo mocno dotyka Śląsk. Na łamach Górniczej przedstawiamy w tym tygodniu ratowników górniczych, których kierownictwo Węglokoksu Kraj oddelegowało do szpitala tymczasowego w Pyrzowicach. Bez zawahania ruszyli z pomocą chorym.
Jaka przyszłość czeka polskie górnictwo? Jakie ścieżki mają przed sobą ci, którzy chcą jeszcze uczyć się tego zawodu? Okazuje się, że całkiem atrakcyjne. Jak to możliwe? To jedno z pytań, na które w rozmowie z TG odpowiada prof. Marek Cała, ponownie wybrany prezydent Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego oraz dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, .
W 15. tegorocznym numerze TG prezentujemy też najnowsze dane dotyczące bezpieczeństwa w kopalniach ujawnione przez Wyższy Urząd Górniczy. Przyglądamy się planom budowy polskiej elektrowni atomowej.
Zapraszamy też tradycyjnie do działu Po Szychcie, gdzie w tym tygodniu rozmawiamy ze Stanisławem Dzierżęgą, kolekcjonerem starych gramofonów i płyt, nadinspektorem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku.
Najnowsza Górnicza już w czwartek, 15 kwietnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.