Żadna z przypadających w tym roku okrągłych rocznic związanych z górnictwem nie zostanie uczczona wydaniem okolicznościowego znaczka pocztowego przez Pocztę Polską. W opublikowanych planach emisyjnych na 2022 r. znajduje się za to seria znaczków, których tematyka niewątpliwie związana jest z węglem.
W 2021 r. znaleźć można niemało okrągłych jubileuszów dotyczących górnictwa, jak np. rocznice powstania Okręgowej Stacja Ratownictwa Górniczego w Krakowie, rozpoczęcia budowy głównej sztolni odwadniającej Tarnowskie Góry czy też rozpoczęcia prac udostępniających sztolnie pouranowe w Kletnie. Okazje te nie zostaną jednak przypomniane przez Pocztę Polską.
- W najbliższym czasie Poczta Polska nie planuje nowych emisji filatelistycznych dotyczących kopalń. Ostatni znaczek o tematyce związanej z górnictwem i kopalniami był wydany 16 grudnia 2017 r. w ramach emisji „Dziewięciu z Wujka" w rocznicę pacyfikacji kopalni, a wiele lat wcześniej – 14 lipca 1979 r. - wydaliśmy serię znaczków „Kopalnia soli w Wieliczce”. Zasady polityki emisyjnej znaczków pocztowych, zgodne z duchem Światowej Konwencji Pocztowej, zakładają, że tematy w planie emisji znaczków pocztowych powinny być ściśle powiązane z tożsamością kulturową naszego kraju i obejmować przede wszystkim wydarzenia mające wymiar co najmniej ogólnopolski. Do 30 czerwca każdego roku przyjmujemy zgłoszenia od różnych podmiotów, m.in. organizacji, instytucji, tematów do planu emisji znaczków pocztowych, z dwuletnim wyprzedzeniem w stosunku do terminu wydania znaczka - wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik prasowy spółki Poczta Polska SA.
Procedura zgłoszeń tematów znaczków jest pochodną regulacji zawartych w ustawie z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe. Każdego roku wpływa kilkaset propozycji tematycznych do planu emisji znaczków pocztowych i są one szczegółowo rozpatrywane. Większość propozycji nie jest uwzględniana.
W minionych latach sporadycznie Poczta Polska wydawała znaczki o tematyce związanej z górnictwem, energetyką czy węglem. W 2013 r. wydane zostały znaczki z serii minerały Polski, a w 2014 r. - znaczki prezentujące alternatywne źródła energii.
Tematyka węglowa ma się pojawić w przyszłym roku. W planach emisyjnych na grudzień 2022 r. zapisano wydanie czterech znaczków z serii piece kaflowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.