Jastrzębska Spółka Węglowa ma świadomość szkodliwego wpływu metanu na atmosferę. Gaz ten wydziela się przy eksploatacji węgla. Dlatego JSW angażuje się w projekty mające na celu jego gospodarcze wykorzystanie.
W 2019 r. w kopalniach JSW ujęto 131,7 mln m sześc. metanu. Gospodarczo wykorzystano 76,9 mln m sześc. O tym, jakie kolejne przedsięwzięcia w zakresie redukcji emisji tego gazu będzie prowadzić spółka, informować ma strona internetowa CMM Energy, uruchomiona w marcu br. Witryna skierowana jest do osób decyzyjnych oraz opiniotwórczych zarówno w Polsce, jak i w Europie, zajmujących się problematyką redukcji emisji metanu. Wszyscy zainteresowani dobrymi praktykami w obszarze odmetanowania i gospodarczego wykorzystania metanu znajdą na stronie wiele przydatnych informacji, które dotyczą m.in. rozwoju technologii odmetanowania i gospodarczego wykorzystania metanu stosowanych w JSW SA.
Metan wydziela się przy eksploatacji węgla i stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń naturalnych. Jego potencjał cieplarniany jest 28 razy większy od dwutlenku węgla. Z tego też powodu odmetanowanie i gospodarcze wykorzystanie ujętego gazu to ekonomicznie uzasadniona inwestycja w bezpieczeństwo i ekologię.
Od 2019 r. w JSW działa Biuro Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi. Tym samym połączono odmetanowanie oraz gospodarcze wykorzystanie metanu.
Obecnie trwa budowa własnych struktur. W każdym zakładzie górniczym utworzono oddziały odmetanowania, w których ogółem znalazło zatrudnienie ponad 200 osób. Służby kopalni przejęły obsługę i serwis stacji odmetanowania oraz nadzór i regulację nad głównymi rurociągami i ujęciami metanu w wyrobiskach podziemnych. Głównym zadaniem powołanych oddziałów jest zwiększenie ujęcia metanu systemem odmetanowania, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa pracującej na dole załogi oraz zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.