Trzy budynki należące do trzech różnych właścicieli znajdują się pod adresem ul. Zabrzańska 7 w Bytomiu. Dwa z nich to szyby górnicze, trzeci - budynek biurowy. Pomiędzy nimi znajduje się sklep, któremu przydzielono adres ul. Zabrzańska 9. W tym samym rejonie pod adresem ul. Zabrzańska 5 znaleźć można dwa różne zabudowania. Ten ewidentny bałagan numeracyjny powstał po likwidacji KWK Szombierki.
Tylko jeden z budynków oznaczonych numerem 7 znajduje się bezpośrednio przy ul. Zabrzańskiej. To trójkondygnacyjny budynek biurowy pełniący w przeszłości funkcję dyrekcji KWK Szombierki. Później funkcjonował w nim m.in. Zakład Obrotu Materiałowego Bytomskiej Spółki Węglowej, a następnie biura różnych firm. Przez pewien czas miała tam swoją centralkę jedna z bytomskich korporacji taksówkowych.
Kilkaset metrów na południe od ul. Zabrzańskiej, również pod adresem Zabrzańska 7, mieści się zabytkowa wieża szybu Krystyna, należąca do prywatnej firmy. Obok niej, pod tym samym adresem mieści się Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu Oddział w Czeladzi Centralny Zakład Odwadniania Kopalń Ruch II Pompownie Stacjonarne Pompownia „Szombierki”.
Problemu nie było, dopóki fedrowała KWK Szombierki. Po jej likwidacji na pokopalnianym terenie powstał szereg firm, posiadających ten sam adres. Bywało, że doręczyciele paczek miewali kłopot z odnalezieniem adresata, krążąc od budynku do budynku. Kto za ten stan odpowiada?
- Ustalanie numerów porządkowych budynków, na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, należy do zadań gminy. Przepisem wykonawczym jest rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. W myśl przepisów obecnie nadaje się numery porządkowe poszczególnym budynkom. Natomiast obowiązujące wcześniej przepisy dotyczyły prowadzenia ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości. W związku z powyższym mogło się zdarzyć, że nieruchomość zabudowana kilkoma budynkami miała ustalony jeden numer porządkowy - odpowiada Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Inaczej poradzono sobie z tym problemem w Bytomiu na terenie pozostałym po KWK Rozbark. W przypadku dawnej KWK Rozbark, nieruchomość na której znajdowały się obiekty kopalni, posiadała adres ul. Chorzowska 12. Obecnie są nadawane odrębne numery porządkowe na poszczególne budynki na tym terenie, na wniosek aktualnych właścicieli lub władających.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.