W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z Budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca (bursztynu - PAP) - napisano w odpowiedzi na interpelację.
Dodano, że przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót.
Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a z robotami budowlanymi mającymi na celu realizację przekopu.
Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin, w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża - dodano.
Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 r. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.