Kot munchkin jednych zachwyca swym nieco bajkowym wyglądem, podczas gdy inni ostro protestują przeciwko rozmnażaniu kotów z wadliwym genem. Prawda jak zawsze leży gdzieś pośrodku. Rasa nie jest uznawana przez większość organizacji felinologicznych, m.in. FIFe, CFA, GCCF, ze względu na znaczną szkodliwość tej mutacji dla zdrowia kotów. Krótkim nogom towarzyszą liczne wady, a śmiertelność płodów sięga 25 proc. Jedynie The International Cat Association TICA oficjalne uznała rasę w 1994 r.
Historia kota z krótkimi łapkami
Historia kotów z krótkimi łapami zaczęła się w 1983 r. w Luizjanie. Sandra Hochenedel przygarnęła wtedy półdziką krótkonogą kotkę. Nowa właścicielka była przerażona stanem kotki. Uznała, że krótkie nogi świadczą o skrajnym niedożywieniu. Nazwała ją Blackberry, czyli Jeżyna. Krótkowłosa, czarno-biała kotka okazała się być w ciąży. Gdy dzieci pojawiły się na świecie, okazało się, że odziedziczyły po mamie krótkie nóżki. Jeden z kociaków o imieniu Toulouse trafił do pani Kay La France. I się zaczęło. Wszystkie współczesne munchkiny wywodzą się właśnie od Blackberry i Toulouse`a.
Więcej na temat kota z krótkimi łapkami przeczytasz tutaj: https://zwierzaki.pl/kot-munchkin.
Rasa została oficjalne zaprezentowana na wystawie TICA w Madison Square Garden w 1991 r. Przeprowadzano krzyżówki z innymi kotami rasowymi i nierasowymi. W efekcie czego powstało wiele ras pokrewnych. Gen jest dominujący i w szybkim tempie powstają mieszańce reklamowane jako nowe rasy Dwarf Cats. Należą do nich m.in. bambino - krzyżówka ze sfinksem, napoleon - krzyżówka z kotem perskim, mei toi - krzyżówka z ococatem i kotem singapurskim oraz cała masa innych. Praktycznie każda kocia rasa może pojawić się w wersji z krótkimi nogami.
Nazwa munchkin pochodzi ze słynnej książki Franka Bauma „Czarnoksiężnik z krainy Oz". To tam właśnie mieszkały karzełki munchkiny.
Zgodnie z wzorcem munchkin to kot średniej wielkości i niezbyt atletycznej budowy. Najbardziej charakterystyczną cechą są krótkie nogi. Z przodu często krótsze niż z tyłu. Samce ważą 3-4 kg, a samice 2,5-3 kg. Jeżeli chodzi o sierść, dopuszczalne są wszystkie kolory i wzory. Sierść może być krótka, w dotyku pluszowa z gęstym podszyciem lub przeciwnie długowłosa i jedwabista, jak u tureckiej angory. Oczy o migdałowym kształcie mogą być każdej barwy i to niezależnie od koloru sierści. Munchkiny żyją 12-14 lat. Cena kota z rodowodem to 1000-2000 USD.
Charakter
Munchkiny są inteligentne, pogodne, towarzyskie i uczuciowe. Jak psy przywiązują się do właściciela, uwielbiają mu towarzyszyć i spędzać z nim czas. Pozostawione same w domu źle się czują. Lubią być głaskane i przytulane. Nie są agresywne, mają raczej pokojową i ugodową naturę. Dogadują się z innymi zwierzętami.
Lubią się uczyć i czerpią z tego wielką przyjemność. Z łatwością chodzą w szelkach i na smyczy. Mimo krótkich łapek uwielbiają się bawić i polować na zabawki. Szybko biegają. Jedyny problem to skoczność. Poruszają się dość specyficznie, trochę tak jak fretki, rozczulając przy tym każdego. W Niemczech określane się je mianem koty-kangury. Lubią bowiem siedzieć z przednimi łapkami uniesionymi w górę i obserwować otoczenie. Większość kotów staje na tylnych łapach, a munchkiny siadają na pupie i podpierają się ogonem.
Szybko akceptują obcych ludzi i nowe miejsca. To doskonała rasa dla osób często przeprowadzających się czy podróżujących. Dla singli i dla rodzin.
Zdrowie
To sprawa dość delikatna. Munchkiny powstały w wyniku mutacji powodującej achondroplazję lub hipochondroplazję. To wadliwe geny odpowiadają za wyjątkowo krótkie kończyny, do tego dochodzi lordoza, czyli deformacja kręgosłupa oraz spłaszczenie klatki piersiowej. Z powodu tych defektów muszą być pod opieką człowieka. Nie nadają się do życia na wolności czy swobodnego wychodzenia na zewnątrz. Same mogą sobie nie poradzić. Mimo swojej budowy munchkiny chętnie się wspinają i odważnie skaczą, choć nie tak daleko i wysoko jak inne koty. Przy swojej budowie wykazują dużą zwinność i grację. Z drugiej strony są doniesienia, że cierpią na silne bóle reumatyczne, z powodu których nie mogą nawet wejść do kuwety.
Żywienie kota z krótkimi łapkami
Koty te nie wymagają specjalistycznej karmy. Jak każdy kot potrzebują jednak karmy dobrej jakości lub zbilansowanego pożywienia przygotowanego w domu. Pokarm trzeba oczywiście dostosować do wieku kota, stanu zdrowia i aktywności, jaką prowadzi.
Dużą uwagę trzeba zwrócić na ilość kalorii dostarczanych zwierzęciu. Nawet niewielka nadwaga ze względu na krótkie łapy może być bardzo szkodliwa.
Pielęgnacja
Munchkiny to koty łatwe w pielęgnacji. Raz na tydzień trzeba wyczesać koty krótkowłose. Długowłose częściej, raz na dwa dni. Okresowo powinno się czyścić uszy i kąciki oczu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.